כפליים

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

פירוש המילה כפליים הוא פי שניים. לפעמים אנחנו משתמשים במילה הזו בשיעורי חשבון. למשל, כפליים משתיים הם ארבע. אבל אפשר להכפיל פי שניים גם דברים שאי אפשר לספור אותם. למשל, בשיר "רינה" של נתן אלתרמן הבחור שר לאהובתו "אני אוהב אותך כפליים", ובשיר "אלעד ירד אל הירדן" שכתב אברהם זיגמן כתוב "הערבה ירוקה כפליים". בספר ישעיהו כתוב על ירושלים: "כִּי מָלְאָה צְבָאָהּ כִּי נִרְצָה עֲוֹנָהּ כִּי לָקְחָה מִיַּד ה' כִּפְלַיִם בְּכָל חַטֹּאתֶיהָ" (ישעיהו מ 2).

המילה כפליים היא מן השורש כפ"ל. בדרך כלל השורש הזה מתייחס למשהו שמגדילים אותו פי שניים, ואז אומרים שהוא כפול. כשאנו מבקשים לקבל מנה גדולה פי שניים, אנחנו מבקשים להכפיל את המנה. בפעולות החשבון אפשר להכפיל מספרים לא רק פי שניים, אלא בכל מספר שהוא. לפעולה הזו אנחנו קוראים כֶפֶל. בבית הספר משתדלים להכיר היטב את לוח הכפל.

כשאנו רוצים להדגיש שמשהו הוא גדול יותר משבר אחר, אנחנו אומרים שהוא גדול כפל כפליים. בעברית אוהבים לחזור בביטוי אחד על שתי מילים מאותו שורש. למשל, כשרוצים להגיד על אדם שהוא מאוד מאוד רע, אומרים שהוא רשע מרושע. כשרוצים לומר שהמחירים מאוד נמוכים אומרים שקנינו משהו בזיל הזול.

יש עוד מילים בשורש כפ"ל שקשורים למשהו שמופיע פעמיים. לפעמים שחקן קולנוע צריך לעשות פעולות מסובכות, ואז מביאים שחקן שיעשה אותם במקומו. לשחקן הזה קוראים כָפיל. כשפותחים שני עמודים בספר או בעיתון אחד ליד השני אנחנו קוראים לזה כפולה. לקיפול ששמלה או חצאית אנחנו קוראים מִכְפֶּלֶת. כנראה שהשורש כפ"ל והשורש  קפ"ל קשורים זה בזה, ואולי היו בעבר שורש אחד.

כאשר אנחנו מדפיסים הרבה עותקים של מאמר או דף מצויר אנו קוראים לכך שכפול. יש שורשים שונים בעברית שמתחילים באות ש', שמסמלת חזרה. למשל לשחרר, כלומר להפוך מישהו שוב לאדם חופשי, או לשכתב כלומר לכתוב מחדש קטע כדי שיהיה נכון ומדויק יותר.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020