כפרה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

כפרה היא הדרך של בני האדם לנקות את עצמם מדברים שעשו לא בסדר, מן החטאים. המילה הזו מופיעה במשנה. על אדם העומד למות אומרים: "ואם אינו יודע להתוודות אומרים לו: אמור, תהא מיתתי כפרה על כל עוונותי" (מסכת סנהדרין ו ב). בתנ"ך מדברים הרבה על כך שאדם צריך לכפר על עוונותיו.

יש ביהדות כל מיני דרכים לכפר על חטאים, למשל, על ידי מעשים טובים או על ידי תרומה ונדבה. בתנ"ך אדם חוטא צריך למות, אבל על ידי הקרבת קורבן, שהוא בעלי חיים, הוא יכול לכפר על החטאים שלו ולהישאר בחיים. היה גם נוהג לכפר על החטאים של כל העם, על ידי כך שהיו זורקים מראש הר שנקרא עזאזל שני תיישים. היום, כשאנו כועסים על מישהו, אנחנו אומרים לו לך לעזאזל.

בימי הביניים לא היו ליהודים בגולה חיות גדולות, ולכן נוצר נוהג חדש, היהודים לקחו תרנגול ושחטו אותו ואמרו שזו הכפרה שלהם. כיוון שהתרנגול היה עוף פשוט נהוג לומר גם על משהו זול שלא צריך אותו שיהיה לכפרות. המקור של הביטוי הזה הוא ביידיש. כשנופל משהו ונשבר בבית, נוהגים לומר גם כפרת עוונות, כלומר החפץ שנשבר יכפר על החטאים שלנו. הביטוי הזה מקורו בלדינו.

יש יום אחד בשנה שמוקדש לכפרה על חטאים, והוא יום הכיפורים, שנקרא גם 'יום כיפור'. זהו יום של צום ותפילות, ולפניו נאמרות תפילות שבהן המתפלל מבקש סליחה על החטאים שעשה. לתפילות האלה קוראים סליחות. בשנת 1973 היתה מלחמה מאוד קשה של מדינת ישראל נגד מדינות ערב, ונהרגו בה קרוב ל-3,000 חיילים ישראלים. המלחמה פרצה בערב יום הכיפורים, והיא נקראת מלחמת יום הכיפורים.

אצל היהודים של צפון אפריקה אמהות נהגו לומר לילדים הקטנים שלהם נִמְשִׁי כפרה עָלִיק. פירוש המשפט הוא 'אלך כפרה עליך', כלומר אני אוהבת אותך כל כך, עד שאני מוכנה לכפר על העוונות שלך. היום נוהגים לקרוא בישראל למי שמאוד אוהבים כפרה, או 'כפרה עליך', בעקבות המשפט הזה של היהודים בצפון אפריקה. בשיר "מריומה שלי" שרים חנה לסלו וג'קי מקייטן: "מריומה יומה יומה - אני כבר לא יכול/ מריומה יומה יומה - אתן לך את הכול/ אוי כפרה בטעם ג'חנון/ את עושה אותי מג'נון". מג'נון פירושו בערבית משוגע.

 המילה כפרה במשמעות אדם אהוב נאמרת במלעיל, כלומר בהדגשה או הטעמה של ההברה הלפני אחרונה במילה. כשאומרים כפרה בצורה רגילה ובמשמעות הרגילה אומרים אותה במלרע, כלומר בהדגשה של ההברה האחרונה.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020