מַבְחֵנָה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

מבחנה כלי קיבול לבדיקת חומרים במעבדה, בדרך כלל בצורה של שפופרת גלילית מזכוכית. היא משמשת בכל מיני תחומים. למשל, כשבודקים לנו את הדם כדי לדעת מה קורה בגוף שלנו מכניסים את הדם למבחנה. כשעושים ניסויים במעבדה לבדוק התנהגות של חומרים שונים, אנחנו משתמשים במבחנה.

מבחנה היא מילה חדשה, אבל השורש בח"ן הוא שורש קדום. במקרא אומרים על אלוהים שהוא בוחן כליות ולב, כלומר הוא עוקב ויודע מה קורה לבני האדם בתוך נפשם.

בימי הביניים החלו להשתמש במילה מבחן. הם התכוונו למשהו שמתרחש כדי לנסות אותנו, לראות אם אנחנו חזקים מספיק ובעלי אמונה. המשורר שלמה אבן גבירול כותב: "וידעתי כי לטובתי ניסיתיני, ... במבחן התלאות הבאתני".  היום מבחן הוא משהו שכל תלמיד מכיר, שאלות שצריך לענות עליהם בכיתה כדי לבדוק או לבחון מה התלמיד יודע באמת. מבחן נקרא גם בחינה, ומבחן קצר בוחַן. לקראת כניסה לעבודה חדשה או תפקידים בצבא נוהגים לערוך מבחנים כדי לדעת מה המועמדים יכולים לעשות ומה הם יודעים.

השנה קיבל את פרס נובל לרפואה אדם בשם רוברט אדוארדס. לפני 25 שנה בערך גילה אדוארדס שאפשר לעזור לנשים שקשה להם להיכנס להיריון, על ידי זה שמפרים את הזרע והביצית שמהם נוצר העובר במעבדה, בכלי שהוא מבחנה. לכן קוראים להפריה כזו הפריית מבחנה, ולילדים שנולדו כך ילדי מבחנה. היום נוהגים לקרוא לשיטה הזו הפריה חוץ גופית.

יש מילים לא מעטות בשורש בח"ן, וכולן קשורות בבדיקה של משהו. בתלמוד מדברים על השכווי, התרנגול, שיודע להבחין בין יום ובין לילה, כלומר להבדיל ביניהם, לקבוע מה נכון ומה לא נכון. על אדם חכם שרואה פרטים חשובים שאחרים מתקשים לראות אומרים שיש לו חוש הבחנה.

לא צריך להתבלבל בין המילה הבחנה לבין המילה המתחילה באות א', אבחנה. 'אבחנה' היא מילה עברית למילה הלועזית דיאגנוזה. אבחנה קובעת מהי הבעיה של אדם חולה או בעיה מכל סוג שהוא. מהמילה הזו נוצר פועל חדש: לאבחן, לקבוע אבחנה. יש גם מילה דומה למבחנה, מִבְחָנָה. הפירוש שלה הוא קבוצה של בוחנים שבודקים משהו יחד.

אחד הביטויים החשובים בשורש בח"ן הוא אבן בוחן. אבן בוחן היא  אירוע או מהלך שעל פיהם ניתן לבחון הצלחה או כישלון. הביטוי הזה מופיע בתנ"ך: "הִנְנִי יִסַּד בְּצִיּוֹן אָבֶן אֶבֶן בֹּחַן פִּנַּת יִקְרַת מוּסָד" (ישעיהו כח 16). בפסוק הזה המשמעות של הביטוי היא אבן חזקה לבניין מבצר, הנקרא בתנ"ך גם בַּחַן.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020