מֶזֶג

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

מזג הוא ערבוב של דברים שונים יחד. המילה מזג מזכירה לנו בעיקר את הביטוי מזג אוויר. מזג האוויר משפיע מאוד על החיים שלנו ועל ההרגשה שיש לנו. יש משפט באנגלית שאומר: "כולם מדברים על מזג האוויר, אבל אף אחד לא עושה דבר כדי לשנות אותו". אבל המילה מזג נולדה בתחום אחר לגמרי, והוא תחום המשקאות. מזג הוא יין שמהלו בו מים. את היין מהלו כי בעבר הוא היה חריף וחזק מאוד, יותר מאשר היום. כשהיין הפך פחות חריף הפסיקו למהול מים, אבל לזכר אותם ימים נוהגים היהודים לטפטף ליין הקידוש בשבת מעט מים. המילה מזג מופיעה בתנ"ך במגילת שיר השירים. האהוב אומר לאהובתו: "שָׁרְרֵךְ אַגַּן הַסַּהַר אַל יֶחְסַר הַמָּזֶג".

המילה מזג היא מן השורש מז"ג, שפירושו ערבוב של נוזלים יחד. כאשר מזגו נוזל הכוונה היתה שערבבו אותו. היום אנחנו מוזגים נוזל מכלי לכלי, והמזיגה כבר אינה קשורה בערבוב נוזלים. זו דוגמה להתפתחות של משמעות של מילה ושל שורש. ובכל זאת גם המשמעות הראשונה של מז"ג נשארה. למשל, כשאנו מחברים יחד שני ארגונים או קבוצות אנחנו עושים ביניהם מיזוג. המכשיר שמקרר או מחמם את הבית נקרא מזגן אוויר, כי הוא מערבב אוויר חם וקר, וכשזה קורה אנו אומרים שהאוויר ממוזג. 

הביטוי מזג אוויר מופיע בספרות היהודית בימי הביניים. לפעמים אומרים בקיצור "המזג". נעמי שמר כתבה שיר: "שימו לב לַמזג/ ותגידו איזה/ איזה בוקר נהדר./ רוח מלחשת/ ויש ענן וקשת/ והחיל שלי חזר".

מזג הוא גם כינוי לאופי של אדם. אדם שמתרגז מהר הוא בעל מזג חם. אדם שנעים לשהות בחברתו הוא טוב מזג. השימוש במילה מזג לתאר אופי של אדם קיימת מימי הביניים. באותה תקופה האמינו שהאופי של בני האדם נקבע לפי הערבוב של הנוזלים בגוף, כלומר המזג של הנוזלים. הם קבעו שיש ארבעה קבוצות של אנשים לפי הנוזל או הליחה השלטת בגופם: מזג סנגוויני, אמיץ ובטוח; מזג פלגמטי, אדיש ורגוע; מזג כולרי, רע לב ועצבני; מזג מלנכולי, מדוכא ועצוב.  מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020