מִזְרָח

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

מזרח הוא אחד מארבעת הכיוונים שבעזרתם אנו מארגנים את העולם ומתמצאים במרחב. בני האדם קבעו כבר בימי קדם שלעולם יש כיוונים שונים, וקבעו ארבעה כיוונים עיקריים. בעברית הכיוונים האלה נקראים מזרח, מערב, צפון ודרום. המילה מזרח נקבעה לפי הצד שממנו זורחת השמש. המילה מערב היא המקום שבו יורד הערב, ובעברית היא נקראת גם ים, כי בארץ ישראל הים נמצא במערב, מול המזרח. בספר תהילים נכתב: "כִּרְחֹק מִזְרָח מִמַּעֲרָב הִרְחִיק מִמֶּנּוּ אֶת פְּשָׁעֵינוּ" (תהילים קג 12). עד היום, כשאנו רוצים לומר ששני דברים רחוקים מאוד זה מזה, אנו אומרים שהמרחק ביניהם הוא כרחוק מזרח ממערב.

הצפון נקרא גם בשפות קרובות לעברית כמו בערבית, שִׁמָאל, כי כשעומדים עם הפנים למזרח הצפון נמצא בצד שמאל. למזרח יש מילה נוספת, מילה נרדפת: קֶדֶם.

אחרי שהיהודים גלו מארצם, הם התפזרו בארצות שונות. רבים מהם גלו לארצות אירופה, שהיא ממערב לארץ ישראל, ולכן חלמו לחזור ולחיות במזרח, בארץ ישראל. המשורר היהודי שחי בספרד יהודה הלוי כתב שיר געגועים: "לִבִּי בְמִזְרָח וְאָנֹכִי בְּסוף מַעֲרָב - אֵיךְ אֶטְעֲמָה אֶת אֲשֶר אֹכַל וְאֵיךְ יֶעֱרָב?". הקיר בבתי הכנסת שפנה למזרח, לכיוון ירושלים, היה הקיר החשוב של בית הכנסת, ולידו ישבו האנשים החשובים או העשירים. למקום שבו נמצאים אנשים חשובים ועשירים קוראים לכן כותל המזרח.

גם העולם מחולק למזרח ולמערב. לארצות אירופה ואמריקה קוראים ארצות המערב, ולארצות אפריקה ואסיה קוראים ארצות המזרח. האזור שאנו חיים בו הוא המזרח התיכון, ועוד יותר מזרחה נמצאות ארצות גדולות כמו סין, יפן וקוריאה. לאזור שלהם אנו קוראים המזרח הרחוק. חלק מאירופה, הכולל ארצות כמו רוסיה, פולין ואוקראינה, נקרא מזרח אירופה.

כאשר חזרו היהודים לארץ ישראל הם הגיעו תחילה בעיקר מארצות אירופה. אחרי קום המדינה הגיעו יהודים רבים מעירק, מתימן וממצרים. הם נקראו עדות המזרח. אחר כך הצטרפו אליהם עולים רבים ממרוקו, אלג'יר ועוד. גם לעולים האלה קראו עדות המזרח, למרות שבאו מארץ מערבית לארץ ישראל. לכן היום נוהגים להגדיר את היהודים בישראל יהודים מזרחיים ויהודים מערביים, לפי המוצא שלהם או של ההורים שלהם. רבים מרגישים שההפרדה הזו כבר לא נכונה, כי כולנו יהודים ושייכים לאותו עם, וגם העדות התערבבו ביניהן. אהוד מנור כתב את השיר הלוואי, ובועז שרעבי שר על זה כך: "הלוואי שלא נכאב ואיש אחיו יאהב/ הלוואי ויפתחו שוב שערי גן עדן/ הלוואי ויתמזגו מזרח ומערב/ הלוואי ונחדש ימינו כאן כקדם".מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020