מנהלת/ת

רוביק רוזנטל | 25 בינואר 2020

לכל בית ספר יש מנהלת או מנהל, כמו לרוב הארגונים והמוסדות. המנהלים הם אלה העומדים בראש המוסד. הם אחראים על העובדים, על המצב הכספי, על האווירה בארגון, ובעיקר על המדיניות של הארגון.

המילה מנהל מופיעה פעם אחת בתנ"ך. הנביא ישעיהו מדבר על ירושלים ואומר: "אֵין־מְנַהֵל לָהּ מִכָּל־בָּנִים יָלָדָה, וְאֵין מַחֲזִיק בְּיָדָהּ מִכָּל־בָּנִים גִּדֵּֽלָה". הכוונה כאן היא שאין לירושלים בנים נאמנים שיעזרו לה כאשר היא מתקשה ללכת. לנהל פירושו להוליך, להוביל. בספר תהילים אומר המזמור "בִּנְאוֹת דֶּשֶׁא יַרְבִּיצֵנִי, עַל־מֵי מְנֻחוֹת יְנַהֲלֵנִי". כלומר, אלוהים יוליך אותי בדרך שלווה ובטוחה. מנהל הוא מי שמוביל אנשים בדרך הנכונה.  

בתנ"ך נאמר גם על מי שהולך בדרך שהוא "מתנהל", כלומר, מנהל את עצמו, הולך בדרך בכוחות עצמו. היום אנחנו אומרים על מי שפועל בצורה מוזרה, למשל, שהוא "מתנהל בצורה מוזרה", ולהיפך, "מתנהל בצורה נכונה".

המקצוע של המנהלת או המנהל הוא ניהול. ניהול היא מילה מימי הביניים, ופירושה הנהגה או מנהיגות. למוסד שבו משתתפים כמה אנשים העומדים בראש הארגון קוראים הנהלה, והמשרד שבו מטפלים בבעיות הארגון נקרא מִנהָלָה. כאשר מקימים מוסד המארגן תחום או עניין ברחבי המדינה הוא נקרא "מִנָהל". למשל, "מנהל מקרקעי ישראל". למוסדות אחרים יש "מִנְהֶלֶת",  למוסדות רבים יש גוף המפקח ומבקר את הארגון, אבל אנשיו לא משתתפים בחיים של הארגון. גוף כזה נקרא "מועצת מנהלים".

הרעיון שמי שעומד בראש הוא גם מי שמראה את הדרך חוזר בעוד מילים. למשל, "מדריך", הוא מי שמראה את ה"דרך" דרך. "מנהיג", מי שנוהג אנשים אחרים, או את עדר הצאן בימי קדם, או היום את המכונית. ואילו ה"מורים" הם אלה המורים לנו את הדרך.  אבל חשוב שכל אדם לא רק יבקש מאחרים שידריכו אותו, ינהיגו אותו או ינהלו אותו, אלא שימצא את הדרך המיוחדת והעצמאית שלו.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020