מסורת

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

מסורת היא מורשת תרבותית העוברת מדור לדור. כל דור חדש שמקבל אותה מתבקש לשמור עליה ולהעביר אותה לדורות הבאים. מסכת אבות במשנה, שבה ריכזו דברי חוכמה ומוסר, נפתחת בתיאור הבא: "משה קיבל תורה מסיני, ומסרה ליהושע, ויהושע לזקנים, וזקנים לנביאים, ונביאים מסרוה לאנשי כנסת הגדולה" (אבות א א). בתיאור הזה אפשר לראות את הקשר בין הפועל למסור, לבין המילה מסורת. הוא גם מלמד אותנו שהמסורת אינה רק מין משחק מסירות שבו כל אחד מקבל משהו ומעביר אותו כמו שהוא לבא אחריו. מי שמשתתף בהעברת המסורת תורם לה משלו. הנביאים, למשל, הוסיפו הרבה מאוד למסורת שקיבלו, ולכן מי שקיבל את המסורת אחריהם כבר מקבל מסורת עשירה יותר, שכוללת את חוכמת הנביאים.

המילה מסורת מופיעה פעם אחת בתנ"ך, בספר יחזקאל: "וְהַעֲבַרְתִּי אֶתְכֶם תַּחַת הַשָּׁבֶט וְהֵבֵאתִי אֶתְכֶם בְּמָסֹרֶת הַבְּרִית" (יחזקאל כ 37). יש השערה שהמילה הזו איננה מן הפועל למסור אלא מן הפועל לאסור, המילה היא מאסורת, והא' נעלמה. אבל רש"י אומר שמסורת הברית פירושה הוא "הברית שמסרתי לכם".

התנ"ך נקרא תורה שבכתב, אבל כאשר הוא נכתב לא היה בו ניקוד, ולעיתים קרובות אי אפשר לדעת איך צריך להגות את המילים שבו. לאנשים שקבעו איך יש לקרוא את התנ"ך והעבירו את הידע הזה קוראים בעלי המסורה. לדברים שכתבו ולהוראות שנתנו קוראים מסורה גדולה, ולצורה מקוצרת יותר של מה שכתבו קוראים מסורה קטנה.

כשאנו מדברים היום בארץ ישראל על מסורת, אנחנו מתכוונים בעיקר למסורת היהודית. אנשים דתיים נקראים גם שומרי מסורת, כלומר אנשים שמקיימים מצוות שנקבעו לפני דורות רבים. במחזמר "כנר על הגג", שנכתב לפי ספרו של שלום עליכם "טוביה החולב", יש שיר שנקרא "מסורת מסורת". טוביה החולב אומר בשיר הזה: "עכשיו בטח תשאלו: איך התחילה המסורת הזאת?/ אני אגיד לכם: אין לי מושג... / אבל, זאת מסורת./ ובזכות המסורת הזאת, יודע כל אחד מאיתנו/ מיהו ומה הקדוש ברוך הוא מצפה ממנו".

מסורת אינה רק מסורת דתית. לכל משפחה יש מסורת, כלומר הדרך שבה חוגגים ערבי שבתות, חגים או ימי הולדת. לבתי ספר יש מסורת, כלומר מנהגים ואירועים שעוברים משנה לשנה. כאשר משהו נעשה לפי מה שמקובל מדורי דורות אומרים שהוא נעשה לפי מיטב המסורת.

בשורש מס"ר יש מילים נוספות חשובות. אחת מהן היא מסירות. מסירות היא קיצור של הביטוי מסירות נפש, כלומר אדם שמוכן למסור את נפשו למען רעיון או משהו שהוא מאמין בו. אדם שמתמסר למשהו, מוכן למסור זמן ומאמץ לדבר שחשוב לו.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020