מידה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

מידה היא גודלו של דבר מה. למשל, המידה של שטח דירה יכולה להיות 100 מטר מרובע. המידה של בניין גבוה יכולה להיות 30 מטרים. בתיאור המשכן כתוב: "אֹרֶךְ הַיְרִיעָה הָאַחַת שְׁמֹנֶה וְעֶשְׂרִים בָּאַמָּה וְרֹחַב אַרְבַּע בָּאַמָּה הַיְרִיעָה הָאֶחָת מִדָּה אַחַת לְכָל הַיְרִיעֹת" (שמות כו 2).

למילה מידה יש משמעות נוספת, שאינה קשורה למשהו פיזי, לשטח או לנפח, אלא לבני אדם ולהתנהגות שלהם. מידה היא מעלה של אדם או סגולה שלו. למשל, יושר, צניעות ונדיבות נחשבות מידות טובות. ערמומיות, גאוותנות וקמצנות נחשבות מידות רעות. אנחנו מצפים מהמנהיגים שלנו שיהיו בעלי טוהר מידות, אבל לעיתים קרובות מתגלית אצלם דווקא שחיתות מידות, התנהגות לא ראויה ולא ישרה.

מידה במשמעות של גודל יכולה להתייחס גם לדברים שקשה למדוד, ושאין רואים אותם בעין. כשאנחנו רוצים לומר שמשהו איננו כל כך חשוב, אנו יכולים לומר שהוא 'חשוב במידה מסוימת' או במידת מה. כאשר מישהו עושה מעשה טוב או רע, ואנחנו גומלים לו על כך במעשה דומה, אנחנו אומרים שהחזרנו לו מידה כנגד מידה. היום נהוג לדבר בבתי המשפט על מידָתיות. למשל, אם אדם עשה מעשה שראוי להעניש אותו עליו, העונש צריך להיות מידָתי, כלומר מתאים לעבירה שעשה.

כאשר אנו רוצים לשרטט או לבנות דגם קטן של דבר מה גדול, בניין או אזור גיאוגרפי אנו עושים זאת באמצעות קנה מידה. לכל מפה יש קנה מידה. אם קנה המידה הוא, למשל, אחד למיליון, כל סנטימטר במפה יהיה שווה לעשרה קילומטר במציאות. המקור של הביטוי הזה הוא בתנ"ך:  "וַיָּבֵיא אוֹתִי שָׁמָּה וְהִנֵּה אִישׁ מַרְאֵהוּ כְּמַרְאֵה נְחֹשֶׁת וּפְתִיל פִּשְׁתִּים בְּיָדוֹ וּקְנֵה הַמִּדָּה וְהוּא עֹמֵד בַּשָּׁעַר" (יחזקאל מ 3). כאן מדובר בקנה, מוט ארוך שבאמצעותו מודדים.

ביהדות יש מושג שנקרא שלוש עשרה מידות. הוא מתאים לשני דברים שונים. הדבר הראשון  הוא המידות או הסגולות המיוחדות של אלוהים, לפי פסוק בפרק שמות. הדבר השני הוא כללים שלפיהם עורכים דיונים בתלמוד. למשל, אחת המידות היא קל וחומר. המידה הזו אומרת שאם בעניין כלשהו נקבעת קביעה כלשהי, היא תקפה גם בעניין חמור יותר מאותו תחום. למשל, מצווה שצריך לעשות ביום טוב, קל וחומר שצריך לעשות אותה בשבת, שבו יש חוקים יותר חמורים.מילים נוספות

אגדה

28 באוקטובר 2014

אדם

28 באוקטובר 2014

אומדן

28 באוקטובר 2014

אופנוע

28 באוקטובר 2014