מַחְזוֹר

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

מחזור הוא מצב שבו כמה תופעות חוזרות על עצמן בצורה קבועה ומידי זמן קבוע. כבר בהסבר הזה אפשר לראות שיש קשר בין המילה מחזור לבין הפועל לחזור. למשל, מידי שנה העונות והחודשים חוזרים על עצמם, ואנו מדברים על מחזור השנה. בעולם הכספים מחזור הוא הכסף שנכנס ויוצא לאורך תקופה מסוימת, בבורסה לניירות ערך, למשל, יש מחזור יומי, ולחברות עסקיות יש מחזור שנתי. בגוף שלנו הדם זורם בעורקים בוורידים וחוזר אל הלב כדי להמשיך ולזרום. לזרימה הזו אנו קוראים מחזור הדם.

בכל שנה נכנסים תלמידים חדשים לבית הספר. הם לומדים יחד כמה שנים, ואחריהם באים ילדים צעירים יותר ולומדים באותה דרך. לכל קבוצה כזו קוראים מחזור. לפעמים, כאשר הילדים גדולים, הם נפגשים ביום שנקרא יום מחזורים, ומצטלמים יחד בתמונת מחזור.

ביהדות יש לכל חג תפילות מיוחדות. בימי הביניים אספו יחד את התפילות המתאימות לכל חג בספר מיוחד וגדול. הוא היה מונח על הדוכן של החזן, וכל חג החזן היה שר את התפילות המתאימות. כיוון שהתפילות חזרו כל שנה, קראו לספר הזה מחזור. כדי שיהיה נוח יותר הפרידו את המחזור לספרים קטנים לכל חג, וגם להם קראו מחזורים. למשל, ביום כיפור יש מחזור ליום כיפור, שבו מרוכזות התפילות של יום כיפור.

אנחנו משתמשים בחומרים רבים כדי לייצר אריזות, ניירות וחפצים שונים. כאשר החפצים כבר אינם דרושים נהגו לזרוק אותם, אבל בני האדם יודעים היום שאסור לבזבז סתם את החומרים שלוקחים מהטבע, וכדאי להשתמש בהם שוב. לשימוש החוזר הזה קוראים מִחזוּר, מן המילה מחזור. כך גם נוצר פועל חדש, למחזר, כלומר להשתמש שוב באותם חומרים. לפעמים כאשר מישהו אומר בכל מקום אותם דברים ואינו מחדש אנחנו אומרים בלגלוג שהוא ממחזר.

לשורש חז"ר יש עוד שימושים. כשמתכוננים למבחן או להצגה עושים חזרה, כי לומדים את החומר שוב ושוב, חוזרים עליו. אדם שמבקש נדבות הוא מחזר על הפתחים, כי הוא חוזר שוב ושוב ומבקש נדבה מאותם אנשים. לפנס בצד האחורי של המכונית שאין לו אור משלו, אבל הוא מנצנץ כשמאירים עליו, קוראים מחזירור, כי הוא מחזיר את האור.

מהפועל לחזור נוצר גם הפועל לשחזר. לשחזר פירושו לבנות משהו שהיה קיים פעם בדיוק כפי שהיה בעבר, לחזור על הצורה שלו. יש פעלים רבים בעברית שבהם מוסיפים את האות ש' כדי לציין חזרה על משהו. למשל, לשכלל, לשכתב או לשחרר.

השורש המקביל בארמית לשורש חז"ר הוא הד"ר. מן השורש הזה נולדה המילה מהדורה, שהפירוש שלה בארמית הוא מחזור. כאשר אנו מבקשים להדפיס ספר פעם נוספת כי קנו את כל העותקים שלו, אנחנו מדפיסים מהדורה חדשה.מילים נוספות

אגדה

28 באוקטובר 2014

אדם

28 באוקטובר 2014

אומדן

28 באוקטובר 2014

אופנוע

28 באוקטובר 2014