מֶחְלָף

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

מחלף הוא צומת שבו הכבישים אינם נפגשים, אלא עוברים זה מעל זה. כבישים רבים שעליהם אנו נוסעים הם כבישים מהירים. כביש מהיר הוא כביש שאין בו רמזורים, שאפשר לנסוע בו בלי הפסקה ובלי לעצור בכל פעם. בכבישים רגילים חייבים לעצור, כי בכל פעם שמגיעים לצומת מגיעות מכוניות מהכיוונים השונים. כדי שאפשר יהיה לנסוע בלי לעצור המציאו שיטה מיוחדת של צמתים. בצמתים האלה הכבישים אינם נפגשים, אלא כביש אחד עובר מעל השני, והנהגים עוברים מכביש לכביש מן הצד. לצומת כזה קוראים מחלף, ויש לו שם נוסף, פחות מוכר: צומת קומות. השם מחלף ניתן לו כי אפשר להחליף בו את הכיוון של הנסיעה, וגם מפני שהוא מאפשר למכוניות לחלוף בצומת בלי לעצור. לכל כביש כזה שעובר מעל ומתחת לכביש אחר קוראים מִפְלָס.

לחלוף פירושו לעבור, ובתנ"ך נכתב: "כִּי הִנֵּה הַסְּתָיו עָבָר הַגֶּשֶׁם חָלַף הָלַךְ לוֹ" (שיר השירים ב 11). על דבר שלא יחזיק מעמד הרבה זמן אנחנו אומרים שהוא בן חלוף, כלומר הוא יעבור מהעולם. כשאנו מחליפים בינינו משהו אנחנו מעבירים דברים מאחד לשני. פעם נהגו למכור ולקנות לא בכסף, אלא בחפצים. הסוחר נתן לחברו חפץ תמורת חפץ שקיבל. לסוג כזה של מסחר קוראים סחר חליפין. כאשר בארגון מסוים באים והולכים עובדים רבים אנחנו אומרים שיש שם תחלופה גדולה.

יש כאלה שמתבלבלים ובמקום מֶחְלָף אומרים מַחְלֵף. מַחְלֵף היא גם מילה בעברית, אבל המשמעות שלה היא מכשיר שבעזרתו מחליפים משהו. יש כלי מלאכה ומכשירים שונים באותו משקל, משקל מַקְטֵל. למשל מברג, מקדח או מטען. בתנ"ך מופיעה המילה מַחֲלָף. הפירוש שלה הוא סכין גדולה, שבה משתמשים קצבים באטליז. המילה הזו אינה קשורה למילים מֶחְלָף ומַחְלֵף, אלא למילה חָלָף, שפירושה סכין.מילים נוספות

אגדה

28 באוקטובר 2014

אדם

28 באוקטובר 2014

אומדן

28 באוקטובר 2014

אופנוע

28 באוקטובר 2014