מַחְסָן

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

מחסן הוא  מבנה או תא שבו מחזיקים דברים שאינם דרושים לשימוש יומיומי. בבתים רבים יש מחסנים. בצבא יש מחסני חירום, שבהם מחזיקים ציוד ונשק לתקופת מלחמה ושומרים עליהם היטב. בקיבוצים היו פעם מחסן בגדים שבו היו מטפלים בבגדים של החברים, ומחסן חצר שבו היו מחלקים לחברים מצרכים שונים. אדם שעובד במחסן הוא מחסנאי. האשה שהיתה אחראית בקיבוצים על הבגדים נקראה מחסנאית בגדים.

השורש של המילה מחסן הוא חס"ן. השורש הזה, הקשור בשמירה על רכוש, קיים בצורה דומה בערבית. בספר משלי כתוב: "כִּי לֹא לְעוֹלָם חֹסֶן" (משלי כז 24). בטעות נהוג לחשוב שהכוונה היא שהכוח שיש לנו לא נשמר לעולם, כי למילה חוסן יש גם משמעות של כוח. כשאנו אומרים היום לא לעולם חוסן, זו הכוונה שלנו. אבל בפסוק הזה הכוונה היא שונה: לא לעולם יוכל אדם עשיר לשמור על העושר שלו. המילה חוסן פירושה כאן עושר, רכוש.

המילה מחסן היא מילה חדשה, אבל היא נולדה ממילה דומה בערבית. מן המילה הזו נולדה גם מילה בשפה הצרפתית, מָגָזין. מגזין הוא מחסן, אבל הוא גם חנות שיש בה כל מיני דברים, כל מיני סוגים של מוצרים. כאשר התחילו להופיע עיתונים שבהם עוסקים בנושאים שונים קראו גם להם 'מגזין'. מגזין הוא עיתון שיש בו כתבות ומאמרים וצילומים ומאוד נעים לדפדף בו. לחפץ שבתוכו מניחים כדורים של אקדח או רובה קוראים מחסנית. היא נקראת כך כי שומרים בתוכה את הכדורים, וגם מפני שהחפץ הזה נקרא בלועזית מגזין.

מן המילה מחסן והשורש חס"ן נולד פועל חדש: לאחסן. כשאנו מכניסים משהו למחסן אנו מאחסנים את הדברים, וכך שומרים עליהם. המילה אחסון מזכירה לנו מילה אחרת, אכסון. כותבים אותה אחרת אך היא נשמעת אותו הדבר. למילים שונות שנשמעות אותו דבר אנו קוראים הומופונים. המילה 'אכסון' הגיעה מהמילה אכסניה, מלון קטן שבו משכנים אנשים שבאים ללון. המקור של המילה הוא ביוונית, מן המילה קְסֶנְיָה. כדאי לזכור שאחסון בח' הוא של חפצים, ואכסון בכ' הוא של אנשים.מילים נוספות

אגדה

28 באוקטובר 2014

אדם

28 באוקטובר 2014

אומדן

28 באוקטובר 2014

אופנוע

28 באוקטובר 2014