מַטְמוֹן

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

מטמון הוא אוצר, אבל הוא אוצר שאין רואים אותו, הוא נמצא בתוך מחסנים ולפעמים גם בתוך האדמה. בספר ישעיהו כתוב: "וְנָתַתִּי לְךָ אוֹצְרוֹת חֹשֶׁךְ וּמַטְמֻנֵי מִסְתָּרִים" (ישעיהו מה 3). כאשר אומרים במדרש שמשהו נעשה במסתרים אומרים שהוא נעשה במטמונים. בתלמוד מתארים את מה שעושה האשה בבית, ונכתב שהיא טומנת את המזון בתנור, מכניסה אותו כדי שיתבשל או ייאפה. היום קוראים למקום שאליו מביאים אשפה ומכסים אותה באדמה בשם מִטְמָנָה, כי שם טומנים את האשפה.

מטמון הוא בשורש טמ"ן. בעברית ובשפות אחרות יש שורש דומה, טמ"ר, שגם פירושו להסתיר משהו. בעברית אנו מכירים את המילה טמיר, שפירושה סודי או נעלם.

כשאומרים למטמונים יש לכך פירוש נוסף שמעטים מכירים. בספירת העומר, שנעשית בין פסח לשבועות, יש ארבעים ותשעה ימים, שהם בגימטרייה מ"ט. לכן במקום לספירת האומר אומרים גם למטמונים, כלומר למ"ט מונים, סופרים את ימי העומר.

יש מילה הדומה למילה מטמון ויש לה גם קשר למשמעות של המילה, והיא המילה טמיון. בתלמוד אומרים על משהו שהתבזבז ונעלם ירד לטמיון, וגם 'יצא לטמיון'. היום כשכסף נעלם או מאמץ שעשינו לא הביא תוצאות אנחנו אומרים שהוא 'ירד לטמיון'. רש"י הסביר את הביטוי הזה לפי הפועל לטמון, כאילו הכסף נטמן היכן שהוא ונעלם. אבל המקור של המילה הוא ביוונית. Tameion ביוונית הוא האוצר של המדינה. כאשר כסף יורד לטמיון פירוש הדבר שהמדינה לוקחת אותו.מילים נוספות

אגדה

28 באוקטובר 2014

אדם

28 באוקטובר 2014

אומדן

28 באוקטובר 2014

אופנוע

28 באוקטובר 2014