מְכוֹנָה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

מכונה היא מתקן מורכב שיש לו מטרה, והוא מסוגל ליצור דברים, להוביל אנשים ומשאות. בדרך כלל למכונה יש מנוע, ולעיתים קרובות היא פועלת באמצעות חשמל.

המילה 'מכונה' מופיעה בתנ"ך, בתיאור של בית המקדש שהקים שלמה: "וַיַּעַשׂ אֶת הַמְּכֹנוֹת עֶשֶׂר נְחֹשֶׁת אַרְבַּע בָּאַמָּה אֹרֶךְ הַמְּכוֹנָה הָאֶחָת" (מלכים א ז 27). אבל המכונות בתנ"ך שונות מאוד מהמכונות שאנחנו מכירים. המכונה בתנ"ך היא דבר שעומד ואינו זז, והוא מאוד יציב. השורש שלו הוא כו"ן, שורש הקשור למשהו שעומד יציב.

מתי ומדוע התחילו לקרוא מכונה דווקא למתקן שזז כל הזמן, שמניע דברים? המילה המקבילה למכונה באנגלית היא machine. המקור של המילה הזו ביוונית, ויש עוד מילים בשפות רבות מן המקור הזה. למשל, על משהו שקשור בעבודה של מכונה אנו אומרים שהוא מכאני. בישראל היה להקה אהודה מאוד בשם להקת "משינה". גם המילה 'משינה' פירושה מכונה.

כאשר חיפשו בעברית בתקופת ההשכלה מילה מתאימה לקחו את המילה מהתנ"ך, וכיוון שהיא דומה למילה בלועזית השתמשו בה. המשורר י.ל. גורדון קרא לרכבת מכונת הברזל. למנוף המשכילים קראו 'מכונת הגבהה', לפני שחידשו את המילה מנוף. כאשר רוצים לבדוק אם מישהו משקר, בודקים אותו באמצעות מכונת אמת, מכשיר מאוד מורכב שבודק את תגובות הגוף כשאדם מדבר. לכלי גדול שיורה הרבה קליעים קוראים מכונת ירייה. זהו תרגום של המילה האנגלית machinegun. יש סרטים של מדע בדיוני שבהם אנשים מגיעים לתקופות אחרות בעבר או בעתיד. למתקן שמביא אותם לשם קוראים מכונת זמן.

בסוף המאה ה-19 התחילו להשתמש במכונה מסוג חדש: מרכבה שנוסעת בלי סוסים. אליעזר בן יהודה קרא למכונות האלה פשוט 'מכונה', ושנים רבות גם קראו לכלי רכב מכונה. ובכל זאת  חיפשו לה שם מיוחד, ואיתמר בן אב"י הציע את השם מכונית, כלומר מכונה קטנה. המילה הזו התקבלה אחרי ויכוחים, והיום בכל מקום שאנו פונים אנחנו רואים 'מכוניות' שנוסעות ממקום למקום.מילים נוספות

אגדה

28 באוקטובר 2014

אדם

28 באוקטובר 2014

אומדן

28 באוקטובר 2014

אופנוע

28 באוקטובר 2014