מֶמְשָׁלָה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

ממשלה היא גוף של אנשים שמנהל את חיי המדינה. בכל מדינה בוחרים את הממשלה בשיטה אחרת, לפי המשטר במדינה. בארצות הברית, למשל, בוחרים נשיא והוא בוחר לו ממשלה. בישראל הממשלה נקבעת על פי המפלגות הנבחרות וכנסת.

המילה ממשלה מופיעה בתנ"ך. בספר דברי הימים מסופר על סנחריב מלך אשור, ששלח את כל ממשלתו לירושלים. אבל בדרך כלל שמדברים בתנ"ך על ממשלה, מדברים על שלטון. בסיפור בריאת העולם כתוב: "וַיַּעַשׂ אֱלֹהִים אֶת שְׁנֵי הַמְּאֹרֹת הַגְּדֹלִים אֶת הַמָּאוֹר הַגָּדֹל לְמֶמְשֶׁלֶת הַיּוֹם וְאֶת הַמָּאוֹר הַקָּטֹן לְמֶמְשֶׁלֶת הַלַּיְלָה" (בראשית א 16), כלומר השמש מושלת ביום, והירח מושל בלילה.

המילה ממשלה באה מהשורש מש"ל. אדם ששולט על עיר או על אזור נקרא מושל. בעבר היו במדינת ישראל אזורים שבהן גרו תושבים ערבים רבים שחלו עליהם חוקים מיוחדים. לחוקים האלה ולשמירה עליהם קראו ממשל צבאי. לנשיא ולממשלה שלו בארצות הברית אנחנו קוראים הממשל האמריקני. לפעמים אזור במדינה מקבל חופש לשלוט על חיי התושבים בלי להפוך למדינה נפרדת. למצב כזה קוראים ממשל עצמי.

יש כל מיני סוגים של ממשלות. ממשלת מומחים היא ממשלה שהשרים שלה אינם אנשים הקשורים למפלגות אלא לתחומים שונים. בבריטניה נהוג להקים ממשלת צללים, ממשלה של אנשים השייכים למפלגה המתנגדת לממשלה, והם יושבים ודנים בנושאים המעסיקים את המדינה. בישראל היה נהוג מבנה מיוחד שנקרא ממשלת אחדות, או ממשלת ליכוד לאומי. בממשלה כזו יושבים נציגים משתי המפלגות הגדולות שמתנגדות אחת לשנייה. מבנה כזה לא קיים כמעט בשום ארץ אחרת.

מי שמנהל את המדינה ועומד בראשה נקרא ראש הממשלה. לביטוי הזה, 'ראש הממשלה', יש היסטוריה מעניינת. בנימין מטודלה שנסע בארצות שונות מספר: "לשם חונים היהודים הנקראים בני כיבר ואנשי תימא, ובעיר תימא ראש הממשלה שלהם". כלומר ראש הממשלה הוא בתקופה הזו ראש עיר. יהודה הלוי ושלמה אבן גבירול, המשוררים שפעלו בספרד, קוראים לאלוהים 'ראש הממשלה', ואצל החכם יצחק אברבנאל  נמצא את 'ראש ממשלת ישראל' וכאן הכוונה לירושלים.

לפני מאה שנה היו בעברית שמות שונים וקצת מוזרים כשכתבו על ראש הממשלה בארצות שונות: 'הווזיר הגדול', 'מזכיר ממלכה', 'שר היושב ראשונה', 'שר ראש', 'שר השרים', ו'ראש שרים'. שרית חדד שרה שיר של יואב גינאי: "אתה תהיה לי ראש הממשלה/ של מדינת האהבה/ נברא עולם יפה יותר ממה שיש/ ומחדש שוב נתאהב ונתרגש".מילים נוספות

אגדה

28 באוקטובר 2014

אדם

28 באוקטובר 2014

אומדן

28 באוקטובר 2014

אופנוע

28 באוקטובר 2014