מָסָךְ

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

מסך הוא וילון שמסתיר מראה מסוים, למשל, מה שמתרחש על במת תיאטרון לפני שההצגה מתחילה. כשההצגה מתחילה המסך זז לצדדים או עולה למעלה, וההצגה מתחילה. גם בבתי קולנוע יש לפעמים מסך שזז לצדדים כשהסרט מתחיל. כלומר המסך נועד להסתיר לנו משהו, וכשרוצים שנראה אותו מזיזים אותו. כשהקימו את המשכן בעת היציאה ממצרים מסופר ששמו בפתח שלו מסך.

המילה מסך היא בשורש סכ"ך, וגם הוא קשור להסתרה של דברים. כאשר מסוככים על מישהו, מסתירים אותו כדי שלא ייפגע. סוכה היא בית שיש עליו סכך, כלומר גג מענפים ועלים שמסתיר אותו מן השמש והגשם. זה גם המקור של המילים סככה ומוסך.

כאשר אנו מדברים היום על מסך אנחנו חושבים על מסך מסוג אחר, מסך של מחשב, או של טלוויזיה. המסך הזה לא מסתיר את מה שאנחנו רואים, אלא להיפך, אנחנו מסתכלים עליו ורואים הכל. גם לטלפון הסלולארי יש מין מסך שאפשר להסתכל בו על דברים שונים. ילדים של היום רואים דברים במסכים או מסתכלים על מסכים הרבה יותר מהדור של ההורים שלהם, ובוודאי יותר מן הסבים שלהם. למסך של המחשב קוראים גם צָג, וזהו בעצם השם המדויק יותר.

לפני שנים רצו להבדיל בין הבד שעליו מקרינים את הסרט בבית הקולנוע, לבין המסך. כשהתחיל הסרט הזיזו את המסך וראו את הבד. לבד הזה קראו מרקע, מן המילה רקע, או אֶקרן. אקרן היא מילה צרפתית באותה משמעות, והיא גם מזכירה את הפועל להקרין הקשור בקולנוע. באנגלית קראו גם לבד וגם למסך באותו שם, screen, וגם אנחנו קוראים להם היום באותו שם, מסך.

יש כל מיני מסכים. לקולנוע קוראים מסך הכסף, ואחרי שהגיעה הטלוויזיה התחילו לקרוא לו המסך הגדול, ולטלוויזיה המסך הקטן. כאשר רוצים להסתיר משהו, בעיקר בזמן מלחמה, משליכים פצצות עשן ויוצרים מסך עשן. כשרוצים לומר שמישהו מסתיר דבר מה בכל מיני דרכים אומרים שהוא 'יוצר מסך עשן'. מן הביטויים האלה נולד גם פועל חדש, למַסֵּך. מיסוך הוא מין הורדת מסך על משהו, על ידי אמצעים כמו עשן או על ידי הפרעה למערכות
קשר.

 כשמישהו מפסיק לפעול או מפסיק פעולה של מישהו אחר אומרים שהוא הוריד את המסך. לציור או לצילום שאנחנו קובעים על המחשב שלנו כשאיננו עובדים בו אנו קוראים שומר מסך. על אדם שנעים ומעניין לראות אותו בטלוויזיה אומרים שהוא עובר מסך, וכשהעובדים בטלוויזיה שובתים ומפסיקים את התוכניות הם מחשיכים את המסך.מילים נוספות

אגדה

28 באוקטובר 2014

אדם

28 באוקטובר 2014

אומדן

28 באוקטובר 2014

אופנוע

28 באוקטובר 2014