מִסְתּוֹרִי

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

דבר מסתורי הוא משהו שיש בו סוד, שאנחנו מרגישים שאיננו יודעים עליו הכול. יש אנשים שאנחנו אומרים עליהם שהם מסתוריים, כלומר מסתירים משהו, וגם שהם אנשי מסתורין. המילה מסתורי קשורה לשורש סת"ר, שהפירוש שלו הוא להחביא משהו. בתנ"ך אומר האהוב לאהובתו: "יוֹנָתִי בְּחַגְוֵי הַסֶּלַע בְּסֵתֶר הַמַּדְרֵגָה הַרְאִינִי אֶת מַרְאַיִךְ הַשְׁמִיעִינִי אֶת קוֹלֵךְ" (שיר השירים ב 14). האהובה מסתתרת מתחת למדרגה, והאהוב רוצה לראות אותה. גם המילה מִסתור מופיעה בתנ"ך: "וְסֻכָּה תִּהְיֶה לְצֵל יוֹמָם מֵחֹרֶב וּלְמַחְסֶה וּלְמִסְתּוֹר מִזֶּרֶם וּמִמָּטָר" (ישעיהו ד 6).

המילה מסתורי היא חדשה, אבל המקור שלה הוא במילה מסתורין המופיעה בתלמוד. חכמי ישראל הכירו את השפה היוונית. בשפה הזו יש מילה דומה למילה מסתור, והיא המילה mysterion, שפירושה משהו ששומרים בסוד. מן המילה הזו התפתחו מילים חשובות בשפות לועזיות. מיסטיקה היא תורה של דברים שהסיבות שלהם טמונות בעולמות רחוקים שאיננו יכולים להבין. המילה האנגלית mystery פירושה חידה שאי אפשר לפתור או להבין.

כך נולדה המילה העברית 'מסתורין', שהיא גם דומה למילה היוונית מיסטריון, וגם דומה למילה העברית מסתור, ופירושה דבר סוד. במדרש תנחומא כתוב שבני ישראל נגאלו ממצרים בזכות ארבעה דברים. אחד מהם הוא "שלא גילו מסתורין שלהם" (פרשת בלק סימן כה), כלומר לא גילו את סודות הדת היהודית. המילה מסתורין כתובה בתלמוד גם באות ט', מסטורין, וגם זה מוכיח שהמילה הושפעה מהשפה היוונית.

יש מילים נוספות במשקל סת"ר הקשורות לסוד ולדברים שמתחבאים. מקום שבו מתחבאים נקרא מקום סתר, ועל דברים שאין רואים אומרים שהם נסתרים מן העין. ביהדות התפתחה תורה של סוד, שנכתבה בספר הזוהר וממנה התפתחה הקבלה. היא נקראת גם תורת הנסתר או חוכמת הנסתר. ראשי התיבות של חוכמת הנסתר הם ח"ן, וכשאומרים על אנשים שהם יודעי ח"ן מתכוונים שהם מכירים ובקיאים בתורות נסתרות.

יש עוד משמעות לשורש סת"ר, והיא הרס. מכאן המילה סתירה, כלומר הריסה של הטענה שטוען מישהו אחר. השורש הזה אינו קשור לשורש סת"ר במשמעות התחבא. לשורשים זהים שאין ביניהם קשר של משמעות אנחנו קוראים שורשים הומונימיים.מילים נוספות

אגדה

28 באוקטובר 2014

אדם

28 באוקטובר 2014

אומדן

28 באוקטובר 2014

אופנוע

28 באוקטובר 2014