מַעֲדָן

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

מעדן הוא מאכל טעים במיוחד. המילה זאת מופיעה בתנ"ך אבל רק בצורת רבים. יעקב מברך את בנו אשר: "מֵאָשֵׁר שְׁמֵנָה לַחְמוֹ וְהוּא יִתֵּן מַעֲדַנֵּי מֶלֶךְ" (בראשית מט 20). כאשר אנחנו אוכלים משהו טעים במיוחד אנחנו אומרים שזהו מעדן מלכים. כשמגישים במסעדה מעדנים הכוונה היא שמגישים אוכל מיוחד ומשובח. קוראים לאוכל כזה בלועזית גוּרְמֶה. אהוד מנור כותב באחד משיריו: "כשיבוא שלום לארץ אבשל מעדנים/ ואסרוג אז כובע צמר רק לילדים קטנים". לחנות שבה מוכרים מאכלים משובחים, מעדנים, קוראים מעדנייה.

לשורש עד"ן יש עוד משמעות. דבר עדין או מעודן הוא דבר רך ומשובח. עֵדֶן פירושו עונג והנאה, וכך גם עדנה. זה המקור לשמו של הגן שבו חיו אדם וחווה לפי הסיפור התנ"כי, גן עדן, כלומר גן שהכול בא נעים ומשובח. גם המילה מעדן מופיעה בתנ"ך בצורה ברבים, מעדנות, במשמעות של תענוגות. מעדנים הם מאכלים שמביאים תענוג.

בגן העדן, לפי המסורת היהודית, מובטחים לצדיקים מעדנים כמו שור הבר והלווייתן. יש מאכלים משובחים רבים שנקראים על שם גן העדן. לבוטנים המיוחדים הנקראים פיסטוק חלבי קוראים גם אגוזי גן עדן. אורז בר כהה משובח נקרא אורז גן עדן, וממנו עושים לחם אורז בשם פת עדן. לעגבנייה קוראים בגרמנית בכינוי חיבה תפוח גן עדן. לעצי בננות קראו פעם 'תאני עדן'. היום אנחנו שותים מים מינרליים מבקבוקים, שנקראים מי עדן.מילים נוספות

אגדה

28 באוקטובר 2014

אדם

28 באוקטובר 2014

אומדן

28 באוקטובר 2014

אופנוע

28 באוקטובר 2014