מִפְלָגָה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

מפלגה היא קבוצה פוליטית, התארגנות של אנשים שיש להם השקפות משותפות ומטרות משותפות בשאלה איך צריך לנהל את המדינה. בכנסת הישראלית יש היום 12 מפלגות.

המילה מפלגה מופיעה בתנ"ך פעם אחת: "וַיָּסִירוּ הָעֹלָה לְתִתָּם לְמִפְלַגּוֹת לְבֵית אָבוֹת לִבְנֵי הָעָם" (דברי הימים ב לה 12). המילה מפלגה בתנ"ך מנוקדת קצת אחרת מהניקוד שלה היום, אבל הכוונה דומה: מפלגה היא חלק של משהו גדול יותר.

המילה מפלגה מזכירה מילה מתחום הטבע, פֶלֶג. פלג הוא מעיין, מקור מים קטן, והוא נקרא כך כי הוא מתפלג מן הנחל. כלומר גם מפלגה וגם פלג קשורים בחלוקה, בהתפצלות של חלק מהדבר הגדול והשלם. גם באנגלית יש תופעה דומה. המילה part פירושה חלק, והמילה party פירושה מפלגה.

יש מפלגות בישראל, שהמילה מפלגה מופיעה בשם שלהן. אחת המפלגות בישראל נקראת מפלגת העבודה. כשקמה מדינת ישראל, המפלגה ששלטה במדינה נקראה מפלגת פועלי ארץ ישראל. קראו לה בראשי לתיבות מפא"י, ולאדם שהשתייך למפלגה קראו 'מפא"יניק'. למפלגה אחרת קראו מפלגת הפועלים המאוחדת, ובראשי תיבות מפ"ם. היום היא חלק ממפלגה בשם מרץ. בשם 'מפלגת הפועלים המאוחדת' יש משהו מוזר. מפלגה היא משהו שמחלק ומפצל. אבל היא בעצמה מאוחדת, כלומר שלמה.

למפלגה קוראים לפעמים גם רשימה. אחת המפלגות הערביות בכנסת נקראת רק"ח, ראשי תיבות של רשימה קומוניסטית חדשה. רשימה נקראת כך כי כאשר מפלגה רוצה להיבחר לכנסת היא צריכה להגיש לוועדת הבחירות רשימה של מועמדים. לחברי הכנסת שנבחרים ונכנסים לכנסת מאותה מפלגה או רשימה קוראים סיעה.

מילה דומה למפלגה ומאותו שורש, פל"ג, היא פלוגה. בצבא, קבוצה של חיילים המורכבת מכמה מחלקות נקראת פלוגה. גם המילה הזו נמצאת בתנ"ך.  אפשר לראות שגם מחלקה וגם פלוגה קשורות לחלוקה ולפיצול. ליחידה במשטרה העוסקת בנושא מסוים קוראים מִפְלָג, ולכלי המעביר חשמל במכונית קוראים מַפְלֵג.

מפלגות נוהגות להתווכח ולהילחם ביניהן, כי כל אחת מייצגת השקפות שונות וקבוצות שונות במדינה. השורש פל"ג מציין לעיתים קרובות ויכוח ואי הסכמה.  אחד מצאצאיו של נוח נקרא פלג, ובספר בראשית מסבירים ש"בימיו נפלגה הארץ". לדור שהקים את מגדל בבל והתפזר בכל העולם קוראים דור הפַּלָּגָה. בתלמוד משתמשים במילה פלוגתא, שהיא מילה ארמית ופירושה ויכוח או מחלוקת. בר פלוגתא הוא מי שמתווכחים אתו. כשאומרים בארמית לֵית מאן דפָליג, מתכוונים שעל עניין מסוים אף אחד לא מתווכח. כאשר במפלגה או בקבוצת אנשים מתווכחים ולא מצליחים להגבר על אי ההסכמה נוצר פילוג, ונוצרות שתי קבוצות חדשות, ממש כמו כמה פלגים שיוצאים מאותו נהר.מילים נוספות

אגדה

28 באוקטובר 2014

אדם

28 באוקטובר 2014

אומדן

28 באוקטובר 2014

אופנוע

28 באוקטובר 2014