מִקְלַחַת

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

מקלחת היא מתקן לרחצה. אנחנו מבחינים בין מקלחת, שבה אנו עומדים והמים יורדים עלינו ממעין משפך עם חורים, לבין אמבטיה, שבה אנחנו יכולים לטבול במים. מקלחת היא גם שמו של המתקן, וגם שם הפעולה: כאשר אנחנו מתקלחים אנחנו עושים מקלחת. גם לחדרון שבו עומדים ומתקלחים קוראים מקלחת. לחדרון קטן, בדרך כלל עם קירות זכוכית שבתוכו עומדים כדי להתקלח קוראים מקלחון, ולמשפך שממנו יורדים המים קוראים מַקְלֵחַ. הפעולה של ההתקלחות נקראת גם תקלחת. חנה גולדברג כתבה שיר על מקלחת: "אני והפיל שלי/ שנינו ביחד/ התקלחנו במקלחת/ פתאום פילי/ עשה אפצ'י גדול/ ותוך שנייה/ עף הכול".

השורש של מקלחת הוא קל"ח. השורש הזה קשור בלשון חכמים למים שזורמים ויורדים. חז"ל דנים בצינור שנוזלים ממנו לרשות הרבים וכתוב "צינור המקלח לרשות הרבים" (תוספתא מסכת עירובין ו כג).  קילוח הוא זרם מים חזק. בשיר "הורה ממטרה" שכתב יחיאל מוהר שרים: "רן קילוח בצינור,/ צינורות עורקי הנגב/ זה דרכו של המזמור/ מן הברז אל הרגב".

בשנים האחרונות התפתחו הרבה שיטות לחיסכון במים. בין היתר יש דרכים להשתמש במים שכבר השתמשו בהם פעם אחת, והם ירדו לביוב אחרי שטיפת כלים או הליכה לשירותים. את המים האלה, שנקראים מי שפכים או מי שופכין, מטהרים ומשתמשים שוב, בעיקר בחקלאות. למי ביוב מטוהרים המשמשים להשקיה בחקלאות קוראים מי קולחין.

כאשר אנחנו משוחחים ומרגישים שהשיחה מאוד מוצלחת ומעניינת אנחנו אומרים שהשיחה קולחת. זהו דימוי: אנחנו מדמים את הדיבור לזרם של מים. יש עוד דימויים שבהם אנחנו משווים את הדיבור למים. שיחה יכולה להיות גם שוטפת, כמו שהמים עוברים בשטף, וגם זורמת, כמו זרם מים.

לפעמים אנחנו מרגישים טוב ובטוחים שעשינו דבר נכון. בא מישהו אחר ואומר לנו שבעצם מה שעשינו איננו טוב. גם אם הוא איננו צודק, אנחנו מרגישים כאילו קיבלנו מקלחת קרה, שמצננת את ההתלהבות שלנו. כשנוזפים במישהו אומרים גם שהוא קיבל מקלחת.

קֶלַח הוא גם מנה של תירס, אבל המילה הזו אינה קשורה למקלחת. יש גם כלי שנקרא קַלַּחַת, ופירושו קערה. בספר מיכה מתואר איך אוכלי בשר בתוך קלחת. כאשר יש הרבה ריבים וויכוחים הם נקראים גם קלחת רותחת, ומי שאוהב להתערב במעשים של אחרים בוחש בקלחת. כנראה שאין קשר בין המילה קלחת למילה מקלחת, למרות שבקלחת אפשר לשים גם מים.מילים נוספות

אגדה

28 באוקטובר 2014

אדם

28 באוקטובר 2014

אומדן

28 באוקטובר 2014

אופנוע

28 באוקטובר 2014