נַחֲלָה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

נחלה היא פיסת אדמה שיש לאדם, והיא חלק מהרכוש שלו. למשל, אדם החי בכפר ויש לו שדה או אזור של מרעה, הוא בעל נחלה. בספר דברים נכתב "כִּי בָרֵךְ יְבָרֶכְךָ ה' בָּאָרֶץ אֲשֶׁר ה' אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לְךָ נַחֲלָה לְרִשְׁתָּהּ", וכאן מדובר על השטח, על הנחלה שניתנת לכל עם ישראל, והיא ארץ ישראל. לכן יש שקוראים לארץ ישראל נחלת אבות. היום אנשים רבים גרים בעיר בבתים עם קומות. גם בית עם קומות נמצא על נחלה, והיא רשומה במשרדים מיוחדים הנקראים טאבו.

בארץ ישראל הוקמו יישובים רבים במקומות שונים לאורך השנים. למי שבא לגור במקומות האלה קראו מתיישבים. אחרי מלחמת ששת הימים קמו יישובים רבים במקומות שמעבר לגבול שהיה קודם, שנקרא גם 'הקו הירוק'. האנשים שבאו לגור שם קראו לעצמם מתנחלים, ולמקומות שבהם התיישבו התנחלויות. הם רצו להדגיש את המילה נחלה ולהזכיר שלפי אמונתם היא שייכת לעם ישראל, היא הנחלה שלו. מאז קמו הרבה התנחלויות. יש ויכוח בחברה הישראלית האם אפשר ורצוי לוותר על חלק מן ההתנחלויות כדי להגיע לשלום עם התושבים הערבים הפלסטינים.

נחלה היא מילה הקשורה בקרקע וברכוש, אבל היא משמשת גם לדברים יותר רוחניים, לרעיונות. למשל, כשהציבור מתרגל לרעיון חדש אומרים שהרעיון הופך להיות נחלת  הכלל. לעומת זאת, כאשר משהו נשכח וכבר לא כל כך חשוב, אומרים שהוא נחלת העבר או 'נחלת ההיסטוריה'.

בספר מלכים א', בסיפור על המלך ירבעם, אומר חלק מן העם: "מַה לָּנוּ חֵלֶק בְּדָוִד וְלֹא נַחֲלָה בְּבֶן יִשַׁי" (יב 16). עד היום, כשאיננו רוצים להשתייך למשהו, נהוג לומר, שבדבר הזה אין לנו חלק ונחלה. לעומת זאת נעמי שמר כתבה בשיר "אין ויש": "לנו אין מגדל נישא, ראשו בעבים, לנו אין אוצר נעלם בצל הגיא, אבל יש לנו חלק בדוד, נחלה בבן ישי".

נחלה היא מהשורש נח"ל, שהפירוש שלו הוא ירש, כלומר, נחלה זה משהו שיורשים, שמקבלים מדור לדור במשפחה. לכן כאשר אנו מעבירים משהו, רכוש או נכס תרבותי, אנו מנחילים אותו, מורישים אותו לדור הבא. כשהגיעו עולים חדשים רבים לארץ ישראל עסקו לימדו אותם עברית כדי שהשפה תהיה שלהם. ללימוד הזה קראו הנחלת הלשון.

השורש נח"ל הוא גם השורש של המילה נַחַל, ערוץ של מים זורמים, אבל אין קשר בינה לבין נחלה. גם למילה נְחִיל, למשל, נחיל דבורים, אין קשר לנחלה. לשורשים זהים שאין ביניהם קשר אנחנו קוראים שורשים הומונימיים.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020