נֵס

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

למילה נס יש שני פירושים. פירוש אחד הוא פלא, מקרה שהתרחש וגרם למשהו טוב בלי שיש לכך הסבר. במקרה הזה אנו אומרים שזהו נס מן השמיים. אנשים רבים מאמינים שמישהו, כוח עליון, גרם לנס כדי להציל אותנו.

הפירוש השני של המילה נס הוא דגל. בתנ"ך משתמשים בדרך כלל במילה נס במשמעות של דגל. בספר ישעיהו כתוב: "וְנָשָׂא נֵס לַגּוֹיִם וְאָסַף נִדְחֵי יִשְׂרָאֵל" (יא 12). אחד השירים הראשונים שנכתבו כשהיהודים הגיעו מהגולה לארץ ישראל נפתח במילים: "שאו ציונה נס ודגל, דגל מחנה יהודה; מי ברכב מי ברגל, נעש נא לאגודה". את השיר הזה כתב נח רוזנבלום. על הדגל, הנס, אומרים שהוא מתנוסס בראש התורן. נס ומתנוסס הם מן השורש נס"ס.

המילה נס במשמעות פלא מאוחרת יותר. במשנה כתוב: "עשרה ניסים נעשו לאבותינו במצרים, ועשרה על הים" (אבות ה ד). כנראה שהנס, הדגל המתנוסס, משמש אות וסימן, ולכן המשמעות החדשה שלו היא מעין אות מאלוהים.

גם בחג החנוכה יש סיפור מפורסם על נס, והוא נקרא נס כד השמן. לפי האגדה היה בבית המקדש כד שמן קטן, והוא הספיק למלא את הצרכים של בית המקדש במשך שמונה ימים. בחנוכה משחקים בסביבון, שיש לו ארבעה צדדים, ועליהם כתובות האותיות נ' ג' ה' פ'. אלה ראשי תיבות של המשפט נס גדול היה פה. במשחק הזה שיחקו שנים רבות בגולה, אבל שם במקום האות פ' הופיעה האות ש', וראשי התיבות היו של המשפט "נס גדול היה שם", בארץ ישראל.

היום משתמשים במילה נס בעיקר במשמעו של פלא. למשל, כשאדם מאוד חולה ובכל זאת הוא מתאושש, אומרים שזהו נס רפואי. כשאדם יוצא בשלום מתאונה קשה אומרים שהוא ניצל בדרך נס, או פשוט ניצל בנס. לפעמים משתמשים בביטוי ניסים ונפלאות. ניסים ונפלאות הן מילים נרדפות, יש להן משמעות דומה. המשוררת לאה גולדברג כתב ספר ילדים בשם "ניסים ונפלאות". ניסים הוא ילד תימני שהיה חבר של המשוררת, ונפלאות הוא קוף שפתאום בה לגור אצלה בבית.

גם המילה נס במשמעות דגל קיימת היום בעיקר בביטויים שונים. כאשר מישהו קורא לכולם להילחם נגד עוול, אומרים שהוא מרים את נס המרד. כאשר אדם מהלל ומשבח משהו או מישהו, אומרים שהוא מעלה אותו על נס.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020