נשמה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

נשמה היא אחת המילים החשובות ביותר כשמדובר על בני אדם, ועל החיים בכלל. נשמה היא החלק הרוחני של האדם, המחשבות והרגשות, כל מה שאינו שייך לגוף אלא לנפש ולרוח. רבים רואים בחלק הרוחני של האדם את הדבר החשוב, את מה שעושה אותו אדם, ולכן קוראים לכל אדם 'נשמה'. אחד הפסוקים הידועים בספר תהילים  אומר: " כֹּל הַנְּשָׁמָה תְּהַלֵּל יָהּ הַלְלוּ יָהּ" (קנ 6).

לפי התנ"ך לא רק כל אדם נקרא נשמה, אלא גם בעלי החיים, כלומר, כל היצורים החיים הם 'נשמות'. יש כאלה שמאמינים שהנשמה עוברת מגוף לגוף, ולפעמים גם מגוף בעלי חיים לגוף אדם ובחזרה. לאמונה הזו קוראים גלגול נשמות.

במילה נשמה אפשר לראות תופעה קצת מוזרה. מצד אחד, נשמה זה מה שאיננו הגוף. מצד שני, המילה נשמה בעל מהמילה נשימה, שהיא פעולה של הגוף. האנשים שיצרו את השפה חשבו שהחיים והנפש תלויים באוויר שאנו נושמים, ולכן את קראו לנפש של האדם נשמה. המילה נפש, שהיא מילה נרדפת למילה נשמה, קשורה לפועל  לנשוף. יש כאן רעיון דומה, שהנשיפה של האוויר היא המקור של הנפש.

יש כל מיני סוגים של נשמות, סוגים של בני אדם. על אדם נדיב שעוזר לאחרים אנו אומרים שהוא נשמה טובה. על אדם שקשה לו בחיים ולא מסתדר עם עצמו אומרים שהוא נשמה תועה. כשמישהו נבהל מאוד אומרים כי נשמתו פרחה. כשאנו רוצים לומר למישהו שאנו מאוד אוהבים אותו, אנחנו קוראים לו לפעמים, פשוט, 'נשמה'. הזמרת שרית חדד שרה: " אתה החיים שלי, אתה הנשמה שלי, אתה כל העולם שלי, אתה".

כאשר אדם מת הגוף שלו מפסיק לחיות. לפי אמונות שונות, גם בדת היהודית, הנשמה שלו לא מתה, אלא עוברת לעולם אחר, שקוראים לו גם עולם הנשמות. לכן ביהדות כשמדברים על אנשים שמתו, משתמשים לעיתים קרובות במילה נשמה. מי שמת יצאה נשמתו או שהוא נפח את נשמתו. אומרים גם שהוא 'החזיר את נשמתו לבורא', מדליקים לזכרו נר נשמה, ואומרים "נשמתו עדן", או "תהי נשמתו צרורה בצרור החיים". הביטוי הזה נכתב בראשי תיבות על מציבות רבות: תנצב"ה.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020