סגולה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

סגולה היא תכונה מיוחדת שיש לאדם או לדבר מה. בדרך כלל זו תכונה טובה שיכולה לעזור, ושהופכת את האדם או הדבר למשהו מיוחד. מעניין שהמילה הו באה כנראה מן השפה האכדית. בשפה הזו sugulu הוא עדר בקר, והכוונה היא שסגולה היא תכונה השייכת למישהו, היא משהו שחשוב לו, כמו שעדר הבקר היה שייך לאנשים הקדמונים.

בתנ"ך המילה סגולה מופיעה בהקשר לעם היהודי. בספר דברים נאמר: "כִּי עַם קָדוֹשׁ אַתָּה לה' אֱלֹהֶיךָ, בְּךָ בָּחַר ה' אֱלֹהֶיךָ לִהְיוֹת לוֹ לְעַם סְגֻלָּה מִכֹּל הָעַמִּים" (ז 6). הכוונה היא שהעם היהודי הוא עם מיוחד. היום אנחנו אומרים על אדם שיש בו משהו מיוחד, משהו שאין לאחרים, שהוא יחיד סגולה או 'איש סגולה'. כאשר אדם מתנהג בצורה נכונה, אוכל אוכל בריא ושומר על גופו ועל נפשו, אנו אומרים שזו סגולה לאריכות  ימים. כאשר אנו רוצים לומר שבן אדם הוא חשוב ומשפיע, אומרים שיש לו משקל סגולי. הביטוי הזה בא מתחום הפיזיקה. בפיזיקה הוא מתייחס לו למשקל הממשי שיש למישהו, אלא ליחס שיש לחומר מסוים בין המשקל והנפח.

המילה סגולה היא מן השורש סג"ל. השורש הזה קשור גם למילה מסוגל. כשמישהו יכול ללמוד דבר מה, או להשתתף בהצגה או בתחרות אנחנו אומרים שהוא 'מסוגל' לעשות את הדברים האלה, כלומר, יש לו תכונות שמתאימות לזה. כאשר אנו מגיעים למקום שאיננו מכירים, או לומדים דבר שלא הכרנו, אנחנו צריכים להסתגל אליו, כלומר, להתאים את עצמנו לתכונות המיוחדות שלו. אדם שמצליח להתאים את עצמו בקלות בכל מקום הוא סתגלן. לא תמיד להיות סתגלן נחשב דבר חיובי, כי הסתגלן מוותר לפעמים על דברים שהוא חושב או יכול לעשות, כדי להתאים את עצמו למקום חדש.

יש עוד  מילים בשורש סג"ל. אחד מהם הוא הצבע סגול, שהוא תערובת של כחול ואדום. המילה השנייה היא סגלגל, כלומר, שיש לו צורה של ביצה, צורה אליפטית. לשתי המילים האלה אין קשר למילה סגולה למרות שיש להן שורש זהה.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020