עגבנייה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

עגבנייה היא פרי מאכל אדום ועגול הגדל על שיחים. העגבנייה אהובה מאוד בכל העולם כבר מאות שנים, אחרי שהגיעה לאירופה מדרום אמריקה. כאשר היא הגיעה לארץ ישראל, היה ויכוח גדול על השם שלה. בשפות שונות היא נקראת טומאטו (tomato), לפי השם שלה בשפה של אנשים שחיו בפרו שבדרום אמריקה. לכן אלכסנדר זיסקינד רבינוביץ, שנקרא בקיצור אז"ר, הציע לקרוא לה תַּמָּה, כי היא עגולה ושלמה, וגם כי השם הזה דומה לטומאטו. אליעזר בן יהודה, שאהב לשאול מילים מערבית, הציע לקרוא לה בַּדּוּרָה, כי בערבית לעגבנייה קוראים בּנדורה. שני השמות האלה לא התקבלו.

המשורר יחיאל מיכל פינס ידע שבצרפתית ובגרמנית יש לעגבנייה כינוי: תפוח האהבה, כנראה מפני שהעגבנייה היא פרי יפה ועגול. לכן הציע לקרוא לה עגבנייה, מהשורש עג"ב. השורש הזה מופיע בתנ"ך ופירושו לאהוב, להשתוקק לאדם שאוהבים. לא כולם אהבו את המילה החדשה, אבל היא התקבלה. באותה תקופה גם שרו עליה שיר, שכתב יהודה קרני: "עגבנייה, עגבנייה, אתמול רק באנו באנייה, וכבר נשקפת מחמיצה, ומסלט ומקציצה". כולם בארץ ישראל, לפני יותר ממאה שנה, שרו את השיר.

המשורר חיים נחמן ביאליק אהב את המילה, ובכל זאת קצת שינה אותה. בשיר "בערוגת הגינה" הוא מספר על ירקות שונים בגן הירק שיוצאים בריקוד, ולעגבנייה הוא קורא עגבָנית.

כאשר מישהו אומר דברים שנראים לנו לא נכונים, אנחנו אומרים שהוא מדבר 'שטויות במיץ' או  שטויות במיץ עגבניות. הביטוי הזה הוא תרגום של ביטוי בגרמנית.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020