עיתון

רוביק רוזנטל | 25 בינואר 2020

בבתים רבים מקבלים בבוקר עיתון. יש גם רבים שקונים את העיתון במשך היום, בחנות או בדוכן עיתונים.

העיתונים דרושים לנו כדי ללמוד מה קורה במדינה ובעולם. אמנם אנחנו לומדים היום מה חדש גם דרך הטלוויזיה, הרדיו והאינטרנט, ובכל זאת לעיתונים יש תפקיד חשוב. בהם אפשר לספר על מה שקורה בצורה מפורטת ורחבה יותר. בעיתונים יש גם פינה חשובה של מאמרים שבהם אנשים מביעים את דעתם על מה שקורה.

מה ההבדל בין עיתון לבין ספר? הרי את שניהם מדפיסים ושניהם נועדו לקריאה. ההבדל הוא שהעיתון קשור לדברים שקוראים כאן ועכשיו, והספר מפליג למקומות רחוקים, ומספר על דברים שאינם דווקא בחדשות.

בתקופת ההשכלה קראו לעיתון "מכתב עיתי". בן יהודה חיפש מילה מתאימה, והציע את המילה "עיתון". עיתון בנוי מן המילה עֵת, שפירושה זמן, ובספר קהלת כתוב: "לכל זמן, ועת לכל חפץ". המילה עת קשורה למילים אחרות כמו "עיתוי", כלומר, קביעת הזמן לביצוע משימה או אירוע, וכן "עַתָּה", כלומר, עכשיו. הוא בחר במילה מפני שהעיתון קשור לזמן, לעכשיו. "עת" קשורה גם בכך שעיתון יוצא בזמנים קבועים. עיתון שיוצא פעם ביום נקרא יומון, פעם בשבוע – שבועון, פעם בחודש – ירחון, ופעם בשלושה חודשים –רבעון. בגרמנית עיתון נקרא Zeitung, שפירושו "של הזמן", ובארצות דוברות אנגלית יש עיתונים הנקראים time או times, זמן או זמנים. לאדם שמקצועו הוא העיתונות הציע איתמר בן אב"י, בנו של בן יהודה, לקרוא עיתונאי.

יש סוגים רבים של עיתונים. "עיתון בוקר" מופיע בבוקר, ופעם היו "עיתוני ערב" שהופיעו אחרי הצהריים. היום מבחינים בין עיתונות מודפסת, עיתונות משודרת: רדיו וטלוויזיה, ועיתונות מקוונת: באינטרנט. עיתונות שכותבת בעיקר על דברים לא חשובים, וגם מחפשת להעליל עלילות על אנשים מפורסמים, נקראת "עיתונות צהובה". השם הזה ניתן כי בעיתונים מהסוג הזה שיצאו בארצות הברית היה סיפור בציורים, קומיקס, שהגיבור שלו היה ילד שלובש חולצה צהובה. לצד העיתונים יש גם "כתבי עת". כתב עת הוא חוברת שיוצאת באופן קבוע ויש בה מאמרים, רשימות ומחקרים בנושא מסוים.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020