עֲלִילָה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

עלילה היא השתלשלות האירועים שסביבם נבנה סיפור. לפני שהסופר כותב את הסיפור, הוא מתכנן את העלילה של הסיפור, את האירועים המרכזיים שלו. הסופר משתדל שהעלילה תהיה מעניינת. גם לסרט קולנוע או להצגת תיאטרון יש עלילה.

המילה עלילה מופיעה במקרא. בספר תהילים כתוב: "לְכוּ וּרְאוּ מִפְעֲלוֹת אֱלֹהִים נוֹרָא עֲלִילָה עַל בְּנֵי אָדָם" (סו 5). הפירוש של המילה כאן הוא מעשים. גם כאשר אנחנו שואלים מישהו "מה עוללת?", מאותו שרש, על"ל, אנחנו שואלים בעצם: מה עשית?

בשיר שכתבה רחל המשוררת היא כותבת: לא שרתי לך ארצי, ולא פיארתי שמך, בעלילות גבורה, בשלל קרבות". עלילות גבורה פירושן מעשי גבורה.

למילה עלילה יש משמעות נוספות: דברים רעים, בדרך כלל לא נכונים, שאומרים על מישהו כדי לפגוע בו. גם לפירוש הזה יש מקור בתנ"ך. בספר דברים כתוב על מעשים שעושה בעל נגד אשתו: "וְשָׂם לָהּ עֲלִילֹת דְּבָרִים וְהוֹצִא עָלֶיהָ שֵׁם רָע" (כב 14). כלומר,  הבעל אומר שהאשה עושה דברים לא טובים. לכן, כאשר אומרים על מישהו דבר מה לא נכון, הם מעלילים עליו, ומה שהם אומרים נקרא עלילת שווא. בתקופות שונות טענו כנגד יהודים שהם משתמשים בדם של ילדים נוצריים כדי לאפות מצות בפסח. השקר הזה נועד למצוא סיבה לפגוע ביהודים, והוא נקרא עלילת דם.

יש מילים נוספות בשורש על"ל, וכולן קשורות לדברים שאנשים עושים. כשעושים מעשים שובביים הם נקראים תעלולים, וכשאדם עושה דבריו לא טובים אומרים שהוא ייענש על מעלליו. ביטוי חשוב מאוד היא בעליל, כלומר, בצורה ברורה, בלי שיש בכך ספק. הביטוי הזה מופיע פעם אחת בתנ"ך. לא ברור האם המילה הזו קשורה למילה שלנו, עלילה.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020