עֵרֶךְ

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

ערך הוא השווי של דבר מה. זה יכול להיות שווי כספי, למשל, הערך הכספי של הספר הזה הוא שמונים שקל. זה יכול להיות שווי יותר כללי. למשל, הערך של שיעורי האנגלית הוא שהם מכשירים אותנו ללמוד ולדבר עם אנשים בכל העולם. בתנ"ך המשמעות של ערך היא בדרך כלל לפי השווי הכספי שלו: "וְהָיָה עֶרְכְּךָ חֲמִשִּׁים שֶׁקֶל כֶּסֶף בְּשֶׁקֶל הַקֹּדֶשׁ" (ויקרא כז 3).

למילה ערך יש משמעות נוספות, שהתפתחה מהמשמעות הראשונה. ערך הוא דבר שמאמינים בו, כלל שמנחה אותנו כבני אדם. אנחנו מדברים על ערכים, כמו נדיבות לב, אומץ או יושר, ומשתדלים לפעול על פיהם. אדם שפועל לפי ערכים מוסריים נקרא אדם ערכי. לא כל הערכים חשובים באותה מידה, ולפעמים אנו קובעים שערכים מסוימים יותר חשובים מערכים אחרים. לקביעה הזו אנחנו קוראים סולם ערכים.

יש סוגים שונים של ערכים. כאשר מדובר בכסף, אנחנו אומרים שלמוצר שאנו קונים בחנות יש ערך נקוב, כלומר, הסכום שרשום על המוצא. במוצרים שונים צריך לשלם מס ערך מוסף. לחפצים ששווים הרבה כסף או שהם חשובים לנו מאוד אנו קוראים דברי ערך או חפצי ערך. דבר שחשוב לנו מאוד הוא יקר ערך, ודבר לא כל כך חשוב הוא דל ערך. גם במילון יש ערכים. לכל מילה או ביטוי המופיע במילון ומקבל הגדרה והסברים אנו קוראים ערך.

השורש ער"ך הוא שורש נפוץ וחשוב. אנחנו עורכים את השולחן, כלומר, מסדרים אותו. אחד הספרים החשובים ביהדות נכתב על ידי יוסף קארו במאה ה-16, ונקרא שולחן ערוך, כי עורכים בו את ההלכות השונות. כשיוצאים להילחם אנו יוצאים למערכה, כלומר, לקרב מסודר. גם במחזה שמציגים על במה יש כמה  מערכות. לכל עיתון או תחנת רדיו וטלוויזיה יש מערכת, שמסדרת את הכתבות או השידורים, ולמי שעושה את העבודה הזו קוראים עורך. כאשר אנו מציגים עבודות של אומנות או מוצגים מן העבר יחד במוזיאון, אנו קוראים לכך תערוכה. כל המילים האלה קשורות לסדר, לכך שכל דבר מקבל את המקום שלו.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020