פִּלְפֵּל

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

פלפל היא מילה קצת מבלבלת, ולא במקרה היא דומה לפועל בִּלְבֵּל. הפלפל הוא ירק שיש לו קליפה בשרנית. הירק הזה גדל בצבעים שונים, ירוק כהה וירוק בהיר, אדום, כתום ועוד, ומשתמשים בו לסלט ולבישול. ע. הלל כתב שיר מאוד יפה על סלט ואיך מכינים אותו: "אצלנו כל המשפחה, אוכלים סלט כהלכה, אבל אני יותר מכל, סלט אוהב לזלול. אמא מביאה בסל, עגבניות, פלפל, בצל, אבא הירקות רוחץ, מלפפון אני קוצץ, ובינתיים הסלט, מִסְתַלֵּט לו לאט-לאט".

פלפל הוא גם תבלין מסוגים שונים שמשתמשים בו לתבל את האוכל. חלק גדול מהתבלינים הנקראים פלפל הם חריפים מאוד. גם התבלינים האלה מיוצרים או מופקים מירק שנקרא פלפל, וכדי להוציא ממנו את התבלין מייבשים אותו. שני הסוגים של הפלפל קצת דומים, אבל הם נחשבים ירקות שונים. אוכל שיש בו תבלינים חריפים נקרא אוכל מפולפל.

מדוע שני סוגי הירק האלה נקראים באותו שם? זאת איננו יודעים, אבל אנחנו יודעים ששניהם נקראים באותה צורה בשפה האנגלית, pepper, וגם בשפות אחרות. השם הזה התגלגל משם הודי עתיק: pipalli. בתקופת המשנה הכירו גם את התבלין פלפל וגם את הירק פלפל, וניסו להבדיל ביניהם. לתבלין קראו פלפל, ובמסכת ביצה כתוב: "שוחקין את הפלפלין ברחיים שלהם", כלומר, מכינים את התבלין על ידי גריסה וטחינה. לירק קראו פִּלְפֶּלֶת. בעברית החדשה באמת קראו לירק פלפלת, אך היום יש לתבלין ולירק אותו שם.

למלה פלפל יש פירוש נוסף. פלפל היא תכונה של אדם שנון ועוקצני, שעושה דברים מפתיעים וחושב קצת אחרת מכולם. השם הזה ניתן כי התכונה הזו מזכירה את התבלין פלפל, שהוא תבלין חריף.

יש מאכל נוסף הקשור בפלפל, והוא פָלָאפֶל, שאותו אוהבים מאוד לאכול בישראל. הפלאפל עשוי מגרגרים טחונים של חומוס. המילה פלאפל היא ערבית, והיא צורת הרבים של המילה פילפיל, שפירושה פלפל. כנראה המאכל נקרא כך כי שמים בו תבלין חריף. יש גם עץ שנקרא פלפלון, והוא נקרא כך כי גם מהפירות שלו מכינים תבלינים.

בעברית קיים יש לפועל פלפל פירוש אחר. להתפלפל, או לעשות 'פלפול' פירושו להתווכח ולדון במשהו זמן רב. גם הפועל הזה נמצא בתלמוד, אבל אין לו כנראה קשר לצמח הפלפל או לתבלין פלפל. כאשר שני חכמים מתווכחים בתלמוד על משהו ויכוח ארוך אנו קוראים לכך פלפול. יש השערה שהפועל הזה קשור לפועל בלבל, כאילו כאשר שני אנשים מתפלפלים הם מבלבלים אחד את השני.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020