פְּשָׁרָה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

פשרה היא הסכמה שאליה מגיעים שני צדדים שיש ביניהם ויכוח. זה יכול להיות ויכוח על רכוש, על כסף או על חוק. אנשים רוצים להגיע לפשרה ביניהם, כי אחרת יצטרכו להמשיך להילחם, ובסוף כולם יפסידו מן המלחמה הזו. לפעמים מנסים לעזור לאנשים להגיע להסכמה ולהתפשר ביניהם. לעזרה הזו קוראים פישור. אדם שאוהב להגיע להסכמה בוויכוחים נקרא פשרן. כאשר מגיעים לפשרה לא טובה, שמוותרים בה על דברים חשובים, קוראים לה פשרה רקובה.

המילה פשרה מופיעה בתלמוד. כבר בתלמוד מעדיפים שאנשים יגיעו לפשרה ביניהם במקום להילחם, או במקום שמישהו יחליט עבורם מה נכון ומה לא נכון. בתלמוד כתוב: "יפה כוח פשרה מכוח הדין". עד היום יש שופטים בבתי המשפט שאומרים לאנשים שבאים לפניהם: תנסו למצוא פשרה, זה יהיה טובה יותר עבורכם מאשר החלטה של בית המשפט.

המילה פשרה היא מן השורש פש"ר. אנו מכירים בשורש הזה מילים שקשורות לנוזלים. למשל, כאשר המים קפואים, הם מוצקים, בצורה של קרח. כאשר החום עולה הקרח מתחיל להפשיר ולהימס. כשהמים כבר אינם קפואים ואינם מאוד קרים אנו קוראים להם מים פושרים. באותה צורה, כאשר צדדים מגיעים לפשרה כאילו הריב שלהם נמס ונעלם. הרעיון הזה מופיע בביטוי אחר. כאשר שני צדדים מתווכחים או רבים, ומתחילה להיות ביניהם הסכמה, אומרים שעכשיו נשבר הקרח.

בין ישראל לבין הפלסטינים, וגם עם מדינות ערביות, יש מחלוקת על בעיות שונות. אחת המחלוקות היא על השאלה של הגבולות. יש בארץ ישראל שטחים שכל צד טוען שהם שלו. כדי להגיע לשלום חייבים להחליט למי שייך כל שטח. כאשר מציעים פשרה בשאלה של הגבולות קוראים לה פשרה טריטוריאלית, כלומר, פשרה על טריטוריה, על קרקע ששולטים עליה.

בשורש הזה, פש"ר, יש מילה חשובה המופיע כבר בתנ"ך והיא המילה פֶּשֶׁר. בספר קהלת כתוב: "מי יודע פשר דבר?" (ח א). בספר דניאל מופיע הביטוי פשר חלמא, שהתרגום שלו מארמית הוא פשר החלום. לעיתים קרובות אנחנו מחפשים אחרי הפשר של דברים שקשה לנו להבין. יש כנראה קשר בין המילה פשר לבין הפשרה של מים. כאשר אנו פותרים חלום, מוצאים את הפשר שלו, החלום כאילו נמס.מילים נוספות

אגדה

28 באוקטובר 2014

אדם

28 באוקטובר 2014

אומדן

28 באוקטובר 2014

אופנוע

28 באוקטובר 2014