קַדְמוֹנִי

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

קדמוני הוא מה ששייך לזמנים רחוקים, לזמן מאוד עתיק. בספר מלאכי כתוב: "וְעָרְבָה לה' מִנְחַת יְהוּדָה וִירוּשָׁלִָם כִּימֵי עוֹלָם וּכְשָׁנִים קַדְמֹנִיּוֹת" (ג 4). המילה הזו מזכירה לנו מילים נוספות. כאשר משהו התרחש בעבר הרחוק אנו אומרים שהוא קרה בימי קדם, או בזמן הקדום. האנשים שחיו לפני אלפי שנים נקראים האדם הקדמון. בטלוויזיה אפשר לראות סדרה מצוירת על האדם הקדמון, והיא נקראת בעברית "משפחת קדמוני".  לים שהיה פעם, לפני מיליוני שנים, קוראים הים הקדמוני. כאשר משהו קרה לפני הזמן שבו אנחנו נמצאים עכשיו, אנו אומרים שהוא קרה מוקדם.

המילה קדמוני מזכירה לנו מילה אחרת, והיא המילה קדימה. זה נראה מוזר. הרי ללכת קדימה פירושו ללכת הלאה, להתקדם, ולא לחזור לאחור. ובכל זאת זה אינו מוזר כלל וכלל. להביט קדימה הוא להסתכל לפנים. זה יכול להיות למקום שהיה פעם ואנחנו מנסים לראות אותו, או למקום שאליו אנחנו רוצים להגיע.

יש עוד משמעות לשורש של קדמוני, קד"ם, והיא המילה קֶדֶם. קדם פירושו לא רק זמן רחוק, אלא גם צד מזרח. בני האדם חשבו פעם שהכל מתחיל מן המקום שממנו מגיעה השמש. היום אנחנו יודעים שכדור הארץ מסתובב סביב השמש והיא עומדת במקום, אבל כשאנו מביטים בשמש נראה לנו שהיא מגיעה אלינו מצד מזרח, ושוקעת בצד מערב. לכן המזרח נקרא גם קדם, והמערב נקרא גם ים, כי בארץ ישראל השמש שוקעת במערב, בים התיכון. שם אחר של המזרח הוא 'קָדִים', ולרוח החמה הבאה מן המזרח קוראים רוח קדים.

גם המילה קדומים קשורה לזמנים רחוקים. לפעמים אנו מגיעים למקום שאין בו בני אדם אלא נוף מאוד מיוחד, ואנו קוראים למה שאנו רואים נוף קדומים, שיש לו הוד קדומים. באזור השומרון יש יישוב גדול הנקרא קדומים.

יש מילים רבות בשורש קד"ם. חלק מהן קשורות לדברים שקרו בעבר, כמו תקדים, משהו שהתרחש או הוחלט בעבר, ובעקבותיו השתנו דברים והחלטות שבאו אחריו. למספר שמציין את העיר או האזור לפני מספר הטלפון קוראים קידומת. לאדם שגר בתל אביב יש קידומת 03, ולאדם שגר בבאר שבע הקידומת היא 08.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020