קהילה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

קהילה היא קבוצה של אנשים שיש להם עניין משותף. הם חיים יחד או מקיימים פעילות משותפת. המילה הזו מופיעה בתנ"ך: "תּוֹרָה צִוָּה לָנוּ מֹשֶׁה מוֹרָשָׁה קְהִלַּת יַעֲקֹב". בגולה היתה למילה הזו חשיבות רבה. יהודים שחיו בעיר כלשהי ראו את עצמם קבוצה נבדלת והיא נקראה קהילה, וגם קהילה קדושה, או בראשי תיבות ק"ק. בשואה שבה נספו שישה מיליון יהודים, הושמדו קהילות שלמות של יהודים.

המילה קהילה בה מן השורש קה"ל. קהל היא קבוצה של אנשים שמתקבצת יחד. כשהנביא ירמיהו מנבא את שובו של עם ישראל לציון הוא מתאר: "הִנְנִי מֵבִיא אוֹתָם מֵאֶרֶץ צָפוֹן, וְקִבַּצְתִּים מִיַּרְכְּתֵי אָרֶץ; בָּם עִוֵּר וּפִסֵּחַ, הָרָה וְיֹלֶדֶת יַחְדָּו, קָהָל גָּדוֹל יָשׁוּבוּ הֵנָּה"   (לא 7). היום כשאנו מדברים על קהל אנו מתכוונים בעיקר לקהל שבא להצגה או לסרט, אנשים רבים שמתאספים לראות אותה הופעה.

כאשר מנסים לראות מה חושבים אנשים רבים בעניינים שונים, אומרים שצריך לבדוק את דעת הקהל. קבוצה של אנשים השרים יחד נקראת מקהלה. כשאנשים רבים מתאספים יחד כי קורה משהו מעניין, הם יוצרים התקהלות.

יש היום סוגים שונים של קהילות. יישובים רבים בארץ נקראים יישובים קהילתיים, יישובים שיש בהם קהילה, שעושה דברים שונים יחד. לאנשים שעובדים בצבא כדי להשיג מידע על האויב קוראים קהילת המודיעין. לאנשים שעוסקים בכספים, במסחר ועוד קוראים קהילת העסקים. לארצות השונות בעולם ולתושבים שלהם קוראים הקהילה הבינלאומית. לפני מספר שנים התאחדו מדינות אירופה ויש להם דברים משותפים רבים, כמו המטבע משותף. לאיחוד הזה קוראים גם הקהילה האירופית.

יש מילה דומה למילה קהילה, והיא המילה קהילייה. אין הבדל גדול במשמעות בין קהילה לבין קהילייה, ובדרך כלל הן יכולות להחליף אחת את השנייה.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020