קורבן

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

קורבן הוא דבר שאנו נותנים מעצמנו, מהרכוש שלנו או מהזמן שלנו, ולפעמים אנו נותנים דברים עוד יותר חשובים. בדרך כלל הקורבן איננו סתם דבר שאנו נותנים כי אין לנו ברירה, אלא אנו נותנים אותו כדי להשיג מטרה חשובה, כדי לעזור למשהו שאנחנו מאמינים בו. כאשר אדם מקריב משהו, ומתברר שהמטרה שבשבילה נתן את הקורבן נכשלה או איננה נכונה, אנו קוראים לכך קורבן שווא. למעשה הזה, שבו אדם נותן משהו מעצמו, אנו קוראים הקרבה.

המילה קורבן מופיעה בתנ"ך פעמים רבות. בבית המקדש הקריבו קורבנות. בספר ויקרא כתוב: "אָדָם כִּי יַקְרִיב מִכֶּם קָרְבָּן לה', מִן הַבְּהֵמָה מִן הַבָּקָר וּמִן הַצֹּאן תַּקְרִיבוּ אֶת קָרְבַּנְכֶם" (ויקרא א 2). מדוע הנתינה הזאת נקראת קורבן? כי כאשר הביאו את הצאן והבקר אל לבית המקדש, קירבו אותו אל המזבח. מן הפועל הזה, לקרב, נוצרה המילה קורבן. גם למוסלמים יש חג חשוב של הקרבות קורבנות, והוא נקרא בערבית אִיד אֶלְעִדְחָא, שפירושו בעברית חג הקורבן.

לא תמיד קורבן הוא משהו שאנחנו נותנים מרצון. אדם יכול להיות קורבן של דברים שהוא לא רצה שיקרו ושאינם תלויים בו. למשל, כאשר אדם נפגע בתאונת דרכים אנחנו אומרים שהוא קורבן של תאונה, או שהוא נפל קורבן למשהו שהוא לא רצה שיקרה. ששת מיליוני היהודים שנרצחו על ידי הנאצים במלחמה העולם השנייה נקראים קורבנות השואה.

יש מילים נוספות במשקל קר"ב. המילה קְרָב פירושה מלחמה, או חלק ממלחמה. המילה הזו קשורה לצורה שבה התנהלו קרבות בעבר, וגם היום יש קרבות רבים בצורה הזו. שני המחנות עמדו זה מול זה, והחלו להתקרב עד שנפגשו ונלחמו פנים אל פנים. כאשר מגישים במסיבה מזון, למשל, עוגות או סלט, אנו קוראים לכך תקרובת, כי אנו מקרבים את המזון לאנשים שבאים למסיבה. מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020