קָצִיר

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

קציר היא פעולה חקלאית, המתרחשת בקיץ, לאחר שהתבואה מבשילה. הקציר הוא החיתוך והאיסוף של התבואה אחרי שהבשילה. חג השבועות, המתרחש בראשית הקיץ, מסמן את ראשית הקציר: "וְחַג שָׁבֻעֹת תַּעֲשֶׂה לְךָ בִּכּוּרֵי קְצִיר חִטִּים" (שמות לד 22). נעמי שמר, בשיר שנים עשר הירחים, מזכירה את סיום הקציר, לקראת סוף  הקיץ: "באייר הכל צמח, בסיוון הבכיר, בתמוז ואב שמחנו, אחר קציר".

המילה קציר היא מן השורש קצ"ר. יש מילים שונות בשורש הזה, והן קשורות למשהו שאנו חותכים אותו ועושים אותו קצר, או עושים לו 'קיצור'. כאשר יש תקלה במערכת החשמל שגורמת לניתוק הזרם, זה לעיתים קרובות תוצאה של קֶצֶר, שמתרחש במעגל החשמלי. המילה הזו מושפעת מהמילה הגרמנית קוּרְצְשׁלוּס, שפירושה סגירה קצרה, של זרם החשמל.

הכלים המשמשים לקציר הם חרמש ומגל. היום יש ביניהם הבדל. חרמש הוא כלי בעל ידית ארוכה, וסכין היוצאת ממנה במאונך. מגל הוא כלי בעל ידית קצרה וסכין עגולה. בעבר החרמש והמגל היו שם לאותו כלי. כאשר הירח נמצא בראשית החדש הוא דומה קצת למגל, ולכן קוראים לו גם חרמש הירח.

לפי המסורת בתרבויות שונות, מלאך המוות הולך עם חרמש גדול כשהוא בא לקחת חיים של בני אדם. לכן קוראים למלאך המוות גם הקוצר. המחשבה הזו שאדם שמת הוא אדם שנקצר מופיעה גם בביטוי
קציר דמים. למשל, כשיש תאונת דרכים עם הרוגים אנו אומרים שבכביש התרחש קציר דמים.

בעיר רחובות גדלו שני אחים שהפכו למדענים חשובים הידועים בכל העולם. שמם היה אהרן ואפרים קציר. בשנת 1968 חזר אהרן קציר מחוץ לארץ ונרצח בפיגוע טרור שהיה בנמל התעופה אחיו, אפרים קציר, הפך שנים רבות אחר כך לנשיא המדינה החמישי של מדינת ישראל. קציר הוא גם שם של יישוב קהילתי בין חדרה לעפולה.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020