שֶׁבֶט

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

שבט היא קבוצה של אנשים בעלי קשר משפחתי, לאומי או תרבותי. עם ישראל החל את דרכו כשנים עשר שבטים. האב של כל שבט, שהשבט נקרא על שמו, היה אחד מבני של יעקב, או מבניו של יוסף. על כך נאמר בספר בראשית: "כָּל אֵלֶּה שִׁבְטֵי יִשְׂרָאֵל שְׁנֵים עָשָׂר, וְזֹאת אֲשֶׁר דִּבֶּר לָהֶם אֲבִיהֶם וַיְבָרֶךְ אוֹתָם" (מט 28). עמים רבים החלו את דרכם משבטים קדומים שהפכו לקבוצות גדולות יותר ולמדינות. עד היום יש שבטים רבים בעולם, בעיקר באפריקה, החיים במסגרת עצמאית למרות שהם שייכים למדינה. למסגרת כזאת קוראים מסגרת שבטית.

למילה שבט משמעות נוספת. שבט הוא מקל או שוט, שאִתו היו מכים על גב של אדם שקיבל עונש או על גב של בהמה, ומכאן הביטוי שבט חובלים, מקל שבו מכים מישהו כדי לשלוט בו. היום, כאשר מבקרים מישהו ואומרים עליו דברים לא טובים, הוא עובר תחת שבט הביקורת. המקל היה סמל לשלטון, וראש השבט או המלך היה מחזיק את השבט כאות לשלטון שלו. לכן גם לקבוצה או למשפחות שבהם הוא שלט התחילו לקרוא שבט.

מן המילה שבט נולדה מילה דומה, וזו המילה שרביט. למילה שבט נוספה כאן האות ר'. גם השרביט משמש, בתקופת התנ"ך ועד היום, סמל לשלטון ולמלוכה. במגילת אסתר מסופר: "וַיּוֹשֶׁט הַמֶּלֶךְ לְאֶסְתֵּר אֶת שַׁרְבִיט הַזָּהָב אֲשֶׁר בְּיָדוֹ, וַתִּקְרַב אֶסְתֵּר וַתִּגַּע בְּרֹאשׁ הַשַּׁרְבִיט" (ה 2). בשיר של לאה נאור "אולי אני אהיה מלכה", הזמרת חוה אלברשטיין שרה: "אני אלבש שמלת מלכות יפה ועדינה, יהיה לי כתר של זהב, שרביט ומדינה".

בזמנים קדומים אנשי השבט היו מתאספים סביב מדורה בשעות הערב. בשעות האלה היו מדברים יחד על מה שקרה במשך היום, ושומעים מה יש למנהיגים שלהם לומר. היתה תקופה שבישראל קראו לטלוויזיה מדורת השבט, כי כל ערב היו האנשים בכל המדינה שומעים מה קורה, מה החדשות, ונפגשים דרך הטלוויזיה עם אנשים אחראים. היום יש הרבה ערוצים ולא רק ערוץ אחד כמו פעם, ולכן הביטוי הזה כבר לא מתאים. במאי הקולנוע יוסי סידר יצר לפני כמה שנים סרט בשם "מדורת השבט". הוא קרא לו כך גם כי בתנועת הנוער הדתית בני עקיבא, לקבוצות של בני אותו גיל קוראים שבט.

המדע בימינו יכול לעשות דברים רבים שלא היו מוכרים בעבר. אחד מהם נקרא שיבוט. זהו תהליך שבו לוקחים תא אחד מבעל חיים, וממנו מגדלים בעל חיים אחר. כלומר, בעל החיים החדש לא נולד מאמא שלו, אלא נולד במעבדה. המילה שיבוט היא תרגום של המילה האנגלית cloning. באנגלית פירוש המילה clone הוא שבט או קנה.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020