שבתון

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

שבתון הוא זמן של חופשה או של יציאה מן העבודה הרגילה. למשל, ביום הבחירות מכריזים לפי החוק על יום שבתון, והאזרחים אינם צריכים לצאת לעבוד. אנשים שעובדים במוסד להשכלה גבוהה, כמו אוניברסיטה, יכולים לצאת כל כמה שנים לשנת שבתון, שנה שבה הם יכולים ללמוד בארץ או בחוץ לארץ ולקבל משכורת.

המילה שבתון מופיעה בתנ"ך, והיא קשורה למילה שבת. בספר שמות נאמר: "וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם הוּא אֲשֶׁר דִּבֶּר ה' שַׁבָּתוֹן שַׁבַּת קֹדֶשׁ לה'" (טז 23). אלוהים אומר שביום שבת יהיה לבני ישראל שבתון, יום שבו אינם עובדים ואינם עוסקים בדברים הרגילים של כל ימות השבוע. בשיר "שבת כפר" של מתתיהו שלם אנו שרים: "יום שבת, יום מנוחה, בארץ הברוכה. שבתון!, לבשו הדר פני הכפר ביום השבת".

המילה שבת היא מן השורש שב"ת. בסיפור בריאת העולם נאמר שאלוהים קרא ליום השביעי שבת, כי בו הוא שבת מכל מלאכה. מכאן גם באה המילה שביתה, כאשר הפועלים מפסיקים לעבוד כי הם חושבים שלא משלמים להם מספיק כסף על עבודתם. כאשר מישהו אומר דברים לא נכונים או עצובים בזמן מסיבה אומרים שהוא משבית שמחה.

שנת שבתון נקראת באנגלית sabbatical. שבת היא אחת המילים בעברית שהתפשטו בשפות אחרות. בספרדית היום השביעי נקרא sabbado.  יש מילים נוספות מהתנ"ך שהתקבלו בשפות אחרות, כמו הללויה, אמן ועוד.

השבת היא יום הנחשב קדוש ליהודים ויש נוהגים רבים הקשורים ביום השבת. לקראת כניסת השבת מדליקים נרות שבת ומקיימים קבלת שבת. פתגם יהודי אומר: "מי שטרח בערב שבת יאכל בשבת". כלומר, כדי שיהיה מזון צריך לעבוד בשבילו. אדם שנוהג למלא את המצוות הקשורות בשבת הוא שומר שבת.

ביום שבת אוהבים לנוח בצהריים, אחרי ארוחת השבת. לכן על הדבר הזה נאמר שינה בשבת תענוג. יש כאלה שאומרים שאלה ראשי התיבות של המילה שבת: שינה בשבת – תענוג.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020