שִוויון

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

שוויון הוא מצב שבו בין שני דברים אין הבדל. זה אינו אומר שהם בדיוק אותו דבר. למשל, בחשבון. בין החיבור אחד ועוד לבים המספר שתיים יש שוויון, וגם לסימן = קוראים סימן השוויון. למצב השוויון הזה קוראים במתמטיקה משוואה.  כאשר במשחק הכדורגל כל צד מבקיע אותו מספר שערים, יש בין שתי הקבוצות שוויון.

המילה שוויון מתייחסת גם למצב שבו נמצאים בני אדם. אחת הבעיות של החברה בכל מקום בעולם היא דווקא שאין בין בני האדם שוויון, שהם אינם שווים. למשל, לעשירים יש יותר כסף מאשר לעניים. בהרבה מקומות בעולם לנשים אסור לעשות דברים שלגברים מותר, ואנו אומרים שבמקומות האלה אין שוויון בין נשים לגברים. אנשים רבים בעולם נאבקים למען שוויון זכויות, כלומר, שלכל בני האדם בחברה יהיו זכויות שוות. בשנת 1789 פרצה בפריס המהפכה הצרפתית. האנשים שעשו את המהפכה טענו שלאצילים ולמלך יש זכויות שלא מגיעות להם, אלא לכל האזרחים של צרפת. הסיסמה של המהפכה הצרפתית היתה "חירות, שוויון ואחווה". הם רצו שיהיה חופש לכל בני האדם ושהם יחיו בשלום, אך זה לא הספיק. צריכות גם להיות להם זכויות שוות.

המילה שוויון מזכירה לנו כמה מילה בשורש של המילה, שו"ה. כשאנו הולכים לחנות אנחנו שואלים מה השוֹוִי של הבגד או המשחק שאנחנו קונים, מה המחיר שלו. המחיר מראה לנו כמה הדבר שאנו מבקשים שווה, ואם הוא שווה הרבה אנו אומרים גם שהוא שווה זהב. וכשמשהו ממש לא מוצא חן בעינינו אנחנו אומרים שהוא לא שווה.

כאשר אנו מחלקים בינינו משהו ורוצים שאף אחד לא יקבל יותר מאחרים, אנו מחלקים אותו שווה בשווה. הביטוי הזה מופיע כבר בתלמוד. כאשר איננו מתרגשים ממשהו, אנו מקבלים אותו בשוויון נפש, כאילו הנפש שלנו מאוזנת, וכל החלקים שלה שווים.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020