שַׁחֲרִית

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

שחרית היא תפילה או מפגש המתקיימים בשעות הבוקר. במשנה כתוב: "שינה של שחרית ויין של צהרים ושיחת ילדים וישיבת בתי כנסיות של עמי הארץ מוציאין את האדם מן העולם" (אבות ג י). הכוונה כאן היא שלא טוב לישון עד מאוחר בבוקר, אלא בבוקר צריך ללמוד ולעבוד. אנשים המקיימים מצוות מתפללים בבוקר תפילת שחרית, ואוכלים פת שחרית, שהיא הביטוי בתלמוד למה שהיום אנחנו קוראים ארוחת בוקר.

המילה שחרית נגזרת מן המילה שחר, שפירושה התחלת הבוקר, סוף הלילה. גם המילה שחרית עצמה פירושה התחלת הבוקר. בשיר על הילדה יערית, שרה רוחמה רז: " רק שכחת לכבות את האור יערית, ונרדמת עם הספר ביד יערית, אבל אמא שומרת שנתך עד שחרית, לילה טוב ילדתי הקטנה". כאשר משהו נמשך כל הלילה, אנו אומרים שהוא נמשך עד עלות השחר. האור הראשון של הבוקר נקרא כבר בתנ"ך איילת השחר, כי הוא מבשר את בואו של הבוקר.

המילה שחר קשורה גם לחיפוש, וכנראה שגם המשמעות הזו קשורה למשמעות של התחלת הבוקר, כשהבוקר מתחיל אנחנו מתחילים לראות דברים ולגלות אותם. כאשר האריה או הנמר יוצאים לצוד, אנחנו אומרים שהם משחרים לטרף, מחפשים טרף. אדם שמחפש השכלה וחוכמה נקרא שוחר דעת, ואדם שמנסה להגיע לפיוס ולמצוא פתרונות למלחמות נקרא שוחר שלום. בצבא מאפשרים לאנשים לפני הגיוס ללמוד ולהתאמן לקראת הגיוס במוסדות מיוחדים. לאנשים האלה קוראים שוחרים. הגיל הצעיר, בערך גיל 18 עד 20, נקרא גם שחרות, כאילו התקופה של החיים אחרי הילדות היא השחר של תקופת הבגרות.

שחר הוא גם פירוש או הסבר למשהו, אבל אנחנו משתמשים בו בעיקר בצורה שלילית. כשמשהו נראה לנו לא נכון אנחנו אומרים אין לזה שחר. יכול להיות שגם המילה הזו קשורה לשחר במשמעו של התחלת הבוקר, של דברים שמתגלים.

השורש שחר הוא בעל משמעות נוספות, שנראית הפוכה לכל מה שקשור לבוקר וליום. היא קשורה לצבע השחור. הקשר המוזר הזה הוא מקרי. לשורשים זהים שאין ביניהם קשר קוראים שורשים הומונימיים.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020