שידור

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

שידור הוא העברה או הצגה של קולות ומראות למאזינים ולצופים ברדיו ובטלוויזיה. למשל, אנשי הטלוויזיה מצלמים ומקליטים דברים שהם רואים ושומעים. מה שהם צילמו והקליטו עובר בדרכים שונות את תחנת הטלוויזיה, והיא מראה את זה כך שכל מי שיש לו טלוויזיה יוכל לראות את מה שצילמו והקליטו בשבילו. בטלוויזיה משדרים גם תמונות וגם קולות, ברדיו משדרים רק קולות, בלי תמונות.

המילה שידור מופיעה כבר בימי הביניים, הרבה שנים לפני שהיו רדיו וטלוויזיה. הפירוש שלה הוא שליחה או שילוח. ובאמת, שידור הוא שליחה של אותו של קולות ומראות.

לאנשים שמשדרים, העיתונאים שעובדים ברדיו ובטלוויזיה, קוראים שַׁדָּר או שדרן. לתוכנית שבה משדרים קוראים מִשְׁדָּר, ולמכשיר שמעביר את הקולות והמראות קוראים מַשְׁדֵּר. כל המילים האלה הם מן השורש שד"ר.

בדרך כלל מקליטים ומצלמים לפני שמשדרים, ויש זמן להכין את מה שהקליטו וצילמו לשידור. לפעמים מעדיפים לשדר את מה שרואים ושומעים בזמן שהדבר מתרחש. למשל, אם יש נאום חשוב בכנסת מעבירים אותו בזמן שהנואם משמיע אותו.  לשידור מהסוג הזה קוראים שידור חי.

שידור משמש לא רק לרדיו וטלוויזיה, אלא גם כשבני אדם מדברים אחד עם השני, ומנסים ליצור יחסי ידידות או שיחה. לפעמים אנחנו אומרים משהו, אבל הגוף שלנו או ההתנהגות שלנו אומרים משהו אחר, אנחנו משדרים משהו גם בלי לדבר באמצעות הגוף. כאשר בני אדם מרגישים נוח יחד וחושבים דברים דומים, אומרים שהם משדרים על אותו גל.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020