שיחה

רוביק רוזנטל | 25 בינואר 2020

שלוש פעמים בתנ"ך מופיעה המילה "שיחה". שיחה היא גם בתנ"ך וגם היום החלפת דברים בין אנשים, ולפעמים עם אלוהים, והיא גם השמעת דברי הגות. בספר תהילים נאמר: "מִכָּל־מְלַמְּדַי הִשְׂכַּלְתִּי, כִּי עֵדְוֹתֶיךָ שִׂיחָה לִי".  

למילה "שיחה" יש בן זוג קרוב: "שיח". גם המילה הזו מופיעה בתנ"ך. היום משתמשים ב"שיח" בעיקר כאשר יש מפגש שבו דנים בנושא כלשהו. יש גם אנשים שחוקרים את הדרך שבה אנחנו מדברים אלה עם אלה. קוראים לתחום הזה "חקר השיח".

למילים שיחה ושיח יש שני פעלים קשורים: לשיח ולשוחח. כשמישהו אומר דבר מה מפתיע אנחנו עונים לו: "מה אתה שָׂח?" את המילה שָׂח אפשר לכתוב גם אחרת: "סָח". בעברית יש מילים רבות שאפשר להחליף ביניהן בכתיבה בין שין שמאלית לבין סמך. למשל: פרשׂ ופרס, תפשׂ ותפס ועוד. בדרך כלל הצורה בס' היא מהמשנה, והצורה בשין היא מהתנ"ך.

אדם האוהב לדבר ולפטפט נקרא "איש שיחה", ואומרים עליו שהוא "מגלגל שיחה". כך נוצרת "שיחת רעים". שיחה על עניינים קטנים נקראת גם "שיחת חולין", או "שיחה בטלה", באנגלית קוראים לזה small talk – שיחה קטנה. לעומת זאת כאשר דבר מה מסעיר את הציבור הוא הופך ל"שיחת היום", או "שיחת העיר". וכאשר אדם שופך את לבו בפני אדם אחרי זוהי "שיחת נפש".

גם בטלפון ובמחשב אפשר לנהל שיחות, בלי שאנחנו פוגשים זה את זה. כאשר כמה אנשים מדברים דרך כמה טלפונים זוהי "שיחת ועידה", וכאשר הם רואים אלה את אלה במחשבים או בטלפונים זוהי "שיחת וידיאו". כאשר אנחנו מדברים ומישהו אחר מנסה להתקשר, הוא מקבל סימן שהוא ב"שיחה ממתינה". אבל גם היום הכי נעים והכי טוב לשוחח עם האנשים פנים אל פנים, ולא דרך הטלפון והמחשב.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020