שִׁלְטוֹן

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

שלטון הוא מעמד של כוח שניתן לאדם או לקבוצה כדי לנהל את ענייני המדינה או מערכת גדולה אחרת. בספר קהלת כתוב: "בַּאֲשֶׁר דְּבַר מֶלֶךְ שִׁלְטוֹן וּמִי יֹאמַר לוֹ מַה תַּעֲשֶׂה" (ח 4). האדם העומד בראש השלטון נקרא שליט. במדינות ערביות או למשל בתורכיה יש שליט הנקרא סולטן. המילה הזו דומה למילה העברית שליט ולמילה שלטון, וזה אינו במקרה. הרי השפה העברית והשפה הערבית קרובות ואפילו דומות זו לזו.

כאשר אדם הופך להיות מנהיג הוא אוחז ברסן השלטון, כאילו השלטון הוא סוס דוהר שצריך להרגיע ולאלף אותו. מי ששולט יושב על כס השלטון. המילה כֵּס פירושה כיסא, אבל כיסא מכובד וחשוב. במדינה שבה מולך מלך הוא יושב על כס המלכה. השופטים יושבים על כס המשפט.

יש כל מיני סוגים של שלטון. כאשר השליט שולט לבדו ואינו מתחלק בכוח שיש לו הוא נקרא שליט יחיד, והשלטון שלו שלטון יחיד. כאשר השליט עומד בראש מפלגה שהעם בחר בה להנהיג את המדינה, אנו אומרים שיש במדינה שלטון העם, שלטון דמוקרטי. דמוקרטיה היא מילה לועזית המורכבת משתי מילים: דֶמוֹס, שפירושה ביוונית עם, וקְרַטְיָה, שפירושה ביוונית שלטון. במדינה דמוקרטית חשוב מאוד שכולם יפעלו לפי החוק, גם השליטים וגם האזרחים. במדינה כזו קיים שלטון החוק. יש מדינות שבהן הצבא מנהל את המדינה באמצעות הכוח והנשק שיש לו. במדינה כזו יש שלטון צבאי.

שלטון הוא לא רק על מדינה. למשל, בכל עיר או יישוב יש אנשים שמנהלים אותו. למוסדות האלה שמנהלים יישובים אנו קוראים השלטון המקומי. האנשים שמנהלים את הצבא במדינה שלנו נקראים 'שלטונות הצבא', ואלה שאחראים לכך שנשלם מיסים למדינה נקראים שלטונות המס. כאשר אדם רוצה לפנות לאנשים שמנהלים את המדינה והמוסדות שלה, הוא פונה לשלטונות.

יש מילים שונות בשורש של"ט. כאשר הצבא רוצה לשבת על גבעה קטנה כדי לראות מה קורה מסביב ולא לאפשר לאויב להתקרב, המקום שבו הוא מתיישב נקרא מִשְׁלָט, כי ממנו הצבא שולט על הסביבה. פעם ישבו הרבה במשלטים, והמשורר יחיאל מוהר כתב על כך שיר: "יה משלטי, ביתי שלי ללא קירות, יה מטבחי, יה מיטתי, וכוכבים כמנורות".

מצד אחד אנחנו רוצים שלמדינה יהיה שליט, ושהוא ישליט סדר, ידאג שהכל יתנהל כמו שצריך. מצד שני אנחנו לא אוהבים אנשים שמנסים לשלוט עלינו יותר מדי. אדם כזה נקרא שתלטן. כשאנחנו רוצים להדליק את הטלוויזיה בלי לקום מהכיסא אנחנו מדליקים אותה באמצעות שַׁלָּט רחוק, כלומר, מכשיר ששולט על הטלוויזיה מרחוק. המכשיר הזה נקרא בקיצור שַׁלָּט.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020