שְׁמוּעָה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

שמועה היא מידע שעובר ממקום למקום ומאדם לאדם, אבל לא בצורה רשמית. לעיתים קרובות שמועה היא דבר לא נכון, או לא מדויק, ואנחנו אומרים שזו שמועה לא מבוססת. כשמפרסמים מידע כזה, שלא יודעים מי אמר אותו ומי אחראי לו, אומרים שהמידע הוא מפי השמועה.

יש שמועות רעות, שאומרות דברים לא טובים על מישהו או על משהו רע שעומד להתרחש. יש גם שמועות טובות. בשיר "כמו חצב" כותבת נעמי שמר: "ואחר כך להיתמר, וכעמוד עשן לבן, שמועה טובה להעביר, שהחגים כבר באוויר".

המילה שמועה היא מהשורש שמ"ע, שהרי שמועה היא דבר שאנו שומעים, או משמיעים למישהו אחר. בספר מלכים אומר ישעיהו לעבדי המלך חזקיהו על מלך אשור: "הִנְנִי נֹתֵן בּוֹ רוּחַ וְשָׁמַע שְׁמוּעָה וְשָׁב לְאַרְצוֹ וְהִפַּלְתִּיו בַּחֶרֶב בְּאַרְצוֹ" (מלכים ב יט 7).

בלשון חכמים הפירוש של שמועה הוא אחר. שמועה היא מסורת, דבר ששומעים ומעבירים הלאה מדור לדור. בתלמוד נכתב: "כל האומר שמועה זו נאה, וזו אינה נאה - מאבד הונה של תורה" (עירובין סד א).

השמועה עוברת מאדם לאדם, והיא מזכירה ציפור שעפה ממקום למקום. לכן אומרים על מי שמעביר מידע בצורה לא רשמית שהוא מפריח שמועות, וכאשר שמועה מתפשטת אומרים השמועה עשתה לה כנפיים. לפעמים, כששואלים מישהו מהיכן הוא יודע דבר מה, הוא אומר "ציפור קטנה לחשה לי". כאשר יש בעניין מסוים הרבה שמועות שעוברות מאדם לאדם אומרים שזו חרושת שמועות, כאילו מישהו מתכנן בכוונה את השמועות כדי להשיג משהו. כאשר חיילים בצבא שומעים דבר מה לא בצורה רשמית, למשל, שהם יוצאים לחופשה או שיהיה אימון קשה, אומרים שמי שמסר את המידע הוא רב סרן שמועתי. רב סרן היא דרגה של מפקד בצבא, אבל כמובן שאין אדם כזה, רב סרן שמועתי.

יש מילים רבות בשורש שמ"ע. כשאנשים פועלים בצורה מסודרת על פי מה שאומרים להם לעשות זה סימן שיש להם משמעת, שהם שומעים ועושים מה שצריך. כשאנו מנסים להבין דבר מסוים, מה הפירוש שלו, למה מתכוונים כשאומרים אותו, אנחנו מחפשים את המשמעות של הדבר, כלומר, מה אנו שומעים כשהדבר נאמר. כשאנו מסיימים שיחת טלפון, אנו אומרים לפעמים להשתמע, כלומר, עוד נדבר ונשמע אחד את השני. המילה הזו מזכירה את המילה להתראות, שאותה אנו אומרים כשאנו נפרדים בסוף פגישה.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020