שפה

רוביק רוזנטל | 25 בינואר 2020

מה נכון יותר לומר, "השפה העברית" או "הלשון העברית"? "הוא יודע הרבה שפות" או "הוא יודע הרבה לשונות"? אין הבדל. לשון ושפה הן מילים נרדפות, כשמדובר בתחום הדיבור והכתיבה, המילים והמשפטים. היום מרבים יותר להשתמש ב"שפה", ואילו "לשון" נחשבת מילה מעט יותר ספרותית ומהודרת.

מה עוד משותף ללשון ושפה? שתי המילים מגיעות מן הפה, מן האיבר שבאמצעותו אנחנו מדברים. הלשון מאפשרת את הדיבור בתוך הפה, אבל הדיבור יוצא מן השפתיים. שפתיים הן שתי שפות. שפה עליונה, ושפה תחתונה.

המילה "שפה" פירושה בעצם קצה של משהו. שפת הנהר היא הגדה שלו. שפת הכלי היא הקצה העליון של הכלי. "אבן שפה" היא האבן שבקצה המדרכה, המחברת אותה עם הכביש. לכן קראו גם לקצה של הפה שפה, וכמעט תמיד בצורה הזוגית, שפתיים. בתיאור איברי הגוף יש מילים זוגיות רבות: עיניים, ידיים, לחיים, אוזניים – וגם שפתיים. במשנה נוצרה עוד מילה מן השפה: שָפָם, השיער שמעל לשפה העליונה. היום נשים נוהגות לצבוע את השפתיים באמצעות שפתון.

לשפה יש תכונות רבות ואפשר לראות זאת באמצעות מטבעות לשון רבות. "שפה ספרותית" שממעטים להשתמש בה בדיבור היא "שפה גבוהה", לעומת שפה דיבורית שלה קוראים גם "שפת רחוב". שפה שמדברים בה ומשתמשים בה היא "שפה חיה", ושפה שהפסיקו להשתמש בה היא "שפה מתה". היו שאמרו שהעברית בגולה הייתה "שפה מתה". זה אינו נכון. היא הייתה שפה חיה, אבל רק בענייני קודש, תפילה ולימוד. השפה שבה אנחנו מדברים מילדותנו נקראת "שפת אם", כי בעבר נהגו לחשוב שרק האם מגדלת את הילדים הקטנים וגם מלמדת אותם את השפה. אנשים כבדי שמיעה נוהגים לדבר ב"שפת סימנים", או להבין אחרים באמצעות קריאת שפתיים.

מי שמדבר אבל אינו מאמין באמת במה שהוא אומר מדבר "מן השפה ולחוץ", או "משלם מס שפתיים". על מי שמתחנף לאדם אחר אומרים שהוא מדבר "במתק שפתיים". וכאשר שני בני אדם, או קבוצות מצליחים להבין אלה את אלה נאמר שהם "מצאו שפה משותפת".

כאשר החל בן יהודה את פעולתו הוא הקים ועדה בשם "שפה ברורה". את הביטוי הזה קיבל מן הנביא צפניה. לפני מאה שנה קמה קבוצה של אנשים צעירים שנלחמו כדי שבארץ ישראל ידברו רק עברית. קראו להם "גדוד מגיני השפה". וב-1972 זכתה ישראל באירוויזיון בשיר "אַבַּנִיבִּי". את השיר הזה כתב אהוד מנור בשפת הבית, או בעצם, אֶבֶּהוּבּוּד מַבָּנוֹבּוֹר כַּבָּתָּבָּב אוֹבֹּותוֹבּוֹ בִּבִּשְׂפָבָּת הַבָּבֵּבֵּית.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020