תּוֹעֶלֶת

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

תועלת היא רווח שאנו מפיקים מדבר מה שאנו עושים, או ממשהו שיש לנו, מרכוש או מחפצים שרכשנו. בתלמוד מסופר על כך שתינוקות חייבים לשתות יין בפסח. אומר רבי יהודה: "וכי מה תועלת יש לתינוקות ביין?", והוא מציע לתת להם אגוזים (פסחים קח ב). כלומר, לא צריך לתת לתינוקות משהו שאיננו מועיל להם, שהם לא יהנו ממנו.

בשיר שאהבו לשיר בתנועות הנוער מסופר על החיים במחנה: "מחנה זה עניין רב תועלת, שמוצאים בו הרבה מעלות, וחוזרים עם קיבה מקולקלת, אחרי הזלילה בלילות". ברור שקיבה מקולקלת זה לא דבר כל כך מועיל, ולכן השיר הזה הוא שיר שקצת מלגלגל על החיים במחנה, אבל גם אומר שמאוד נעים לצאת למחנה, שיש בו באמת תועלת.

המילה תועלת היא מן השורש יע"ל. על אדם שפועל בצורה טובה ועושה דברים שעוזרים ומגיעים לתוצאות טובות אנו אומרים שהוא יעיל, כלומר, למעשיו יש תועלת רבה. לעומת זאת, בתנ"ך מופיע בכמה מקומות הכינוי איש בְּלִיַּעַל או 'בן בליעל'. כאן הכוונה היא לאדם רע, שדואג רק לעצמו, ואין לאנשים אחרים ולחברה תועלת ממנו.

לפעמים במקום מסוים, בארגון, המפעל, העבודה לא נעשית בצורה מספיק טובה. אנשים עובדים קשה, אבל התוצאות לא טובות, כלומר, המפעל לא מספיק יעיל. כדי לפתור את הבעיה הזו עושים לפעמים צעדי ייעול. משנים כל מיני דברים במפעל כדי להגיע לתוצאות טובות יותר, כדי שתהיה בו יותר יעילות. לפעמים מוכרחים להקטין את מספר האנשים במפעל כדי שהוא יצליח לפעול טוב, לפטר אנשים שעבדו בו כבר הרבה שנים. למעשה הזה קוראים פיטורי ייעול.מילים נוספות

אגדה

28 באוקטובר 2014

אדם

28 באוקטובר 2014

אומדן

28 באוקטובר 2014

אופנוע

28 באוקטובר 2014