תְּכוּנָה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

תכונה היא מרכיב של האופי של בן אדם או של כל דבר שהוא. גם לבעלי חיים יש תכונות, וגם לחומרים יש תכונות. התכונה של הברזל היא שהוא קשה, והתכונה של הספוג היא שהוא רך. כשמדובר על בני אדם אנחנו מחלקים את התכונות. יש תכונות טובות, כמו נדיבות, חוכמה או סבלנות. ויש תכונות רעות, כמו רוע לב, טיפשות או עצבנות.

למילה תכונה יש עוד משמעות. תכונה היא מצב של התרגשות רבה במקום מסוים. כאשר, למשל, צריך להגיע אדם חשוב לביקור בבית הספר, יש תכונה רבה לקראת הביקור, כי מכינים את התלמידים לקראת הביקור, מתכוננים אליו.

יש עוד משמעות למילה תכונה. בימי הביניים קראו לבן אדם שמסתכל בכוכבים דרך טלסקופ ומנסה לראות מה קורה בשמים תוכן. בלועזית הוא נקרא אסטרונום, אחד שמסתכל בכוכבים. למדע של האנשים שעוסקים בכך, אסטרונומיה, קראו תכונה.

המילה תכונה מופיעה בתנ"ך כמה פעמים, ויש לה כל מיני פירושים, כמו, למשל, הכנה, או צורה של משהו.

איך קורה שלמילה אחת יש כל כך הרבה פירושים? הפירושים קשורים לאותו שורש, כו"ן. אנחנו מכירים בשורש הזה מילים רבות וכולן קשורות למשהו שבונים אותו, מקימים אותו. כשאנו אומרים שמשהו הוא נכון, אנו מתכוונים שהוא עומד, שהוא יציב, ששום דבר לא יפיל אותו. מָכון זה מוסד או בניין שבו חוקרים נושא מסוים. כאשר יש סכנה למלחמה או אירוע מסוכן, מכריזים על כוננות, כלומר, מכינים את האנשים לקראת משהו שיבוא, דואגים שהם יהיו מוכנים כדי שלא יקרה להם שום דבר.

גם המילה מכונה היא מן השורש כו"ן. המילה הזו מופיעה בתנ"ך, בתיאור של בית המקדש שהקים שלמה: "וַיַּעַשׂ אֶת הַמְּכֹנוֹת עֶשֶׂר נְחֹשֶׁת אַרְבַּע בָּאַמָּה אֹרֶךְ הַמְּכוֹנָה הָאֶחָת" (מלכים א ז 27). אבל המכונות בתנ"ך שונות מאוד מהמכונות שאנחנו מכירים. המכונה בתנ"ך היא דבר שעומד ואינו זז, והוא מאוד יציב. המכונה היום היא דבר כבד ויציב, אבל הוא זז ויוצר מוצרים חדשים.מילים נוספות

אגדה

28 באוקטובר 2014

אדם

28 באוקטובר 2014

אומדן

28 באוקטובר 2014

אופנוע

28 באוקטובר 2014