שאל את רוביק

כל שאלה בכל עניין לשוני תיענה: מקורות מילים וביטויים, תקנות שפה, מילים קרובות, עברית ושפות אחרות ועוד ועוד. השאלה תיענה תוך שבוע או לכל היותר שבועיים במסגרת "שאל את רוביק: שאלות אחרונות". שאלות בדבר מקורם של שמות משפחה ייענו ברצון, אך רק אם תימצא להן תשובה מובהקת או משוערת. נא לשלוח שאלה אחת בלבד. לקריאת התשובה לחצו על השאלה.
1
אריה בן נאים שואל/ת: בילדותי היה תלוי על הקיר של בית סבי מכשיר ״עינויים״ שנקרא פלקה falaka. זה מכשיר שהיו כורכים אותו על הרגליים (גם שלי, ולא פעם אחת), ואז ״מפליקים״. מה מקור המילה הזאת? האם יש קשר לפלקה, ולפועל להפליק? האם בכלל קיים השורש ״פלק״ בעברית, מה משמעותו?
רוביק עונה:
פַלַקָה פירושה בערבית מלקות בכף הרגל. מן המילה הערבית נולד הפועל 'להפליק' המשמש בסלנג הישראלי.
2
נדב שרי שואל/ת: ידיד דובר אנגלית שאל אותי מה מקור המילה שקשוקה, ונוכחתי שגם אני תוהה. שקשוק? למיטב ידיעתי לא כלולה בהכנת המאכל פעולת שקשוק, ואם יש כאן קרבה לביצה המקושקשת, הייתי מצפה שתקרא קשקושה.
רוביק עונה:
מאכל הביצים ברוטב עגבניות היה נהוג בעיקר אצל יהודי מקנס, שקראו לו תכּתוּכּה, כשהת' נשמעת כמו צ' (צ'קצ'וקה). המעבר לש' הוא ישראלי- מקומי. לא מצאתי משמעות מוקדמת יותר למילה, וכמו כן יש עדויות שהמאכל היה נהוג גם בקרב יהודי טריפולי בהגייה אחרת. כל מידע יתקבל בברכה ויצוטט.
3
שרה תלמי שואל/ת: מה מקור המילה תפריט ומתי נופקה. רצים ברשת ציטוטים מציטוטים שונים המיוחסים למקורות בהתאם. ציטוט אחד המיוחס לרבי נחמן מברסלב אומר: ''הפתע את עצמך ועשה משהו שאינו בתפריט חייך''. לטעמי השפה הרבה יותר מדי מודרנית להיות מדוייקת לברסלב הנכבד. כיצד בודקים?
רוביק עונה:
מי שמייחס את הציטוט לרבי נחמן הוא במקרה הטוב בור ועם הארץ, במקרה הגרוע מניפולטור ברשות התורה. בלי קשר למקור המילה, זה אינו סגנון אופייני לרבי נחמן, ואיש בתקופתו לא דיבר כך. המילה 'תפריט' חדשה, מן השורש פר"ט, במשקל תקטיל שבו נמצא גם את תקציר, תרשים, וכן את המילים הקדומות יותר תעריף ותאריך. 'תפריט' מופיעה בעיתונות של אליעזר בן יהודה כבר בעשור השני של המאה העשרים, אבל היא אינה נכללת במילונו.
4
שוקי סוררו שואל/ת: מה המשמעות ומקור הביטוי א לה פראנג׳י?
רוביק עונה:
'פְרָאנְגִ'י' פירושו לְבוש מהודר. הביטוי התיישן, אך הוא מוכר למשל מילקוט הכזבים: "לובשים חליפות פראנג'י עם עניבות והכל". 'א-לה פרנג'י': לבוש בצורה מהודרת. המקור הוא במילה הערבית פִירָאנְגִ'י, שפירושה צרפתי, ובהרחבה, אדם זר.
5
שרה פישמן שואל/ת: מה פירוש הביטוי 'יום איד', ומהיכן הגיע?
רוביק עונה:
'יום איד' הוא ביטוי משנאי ופירושו חג של גויים. הנושא נדון בהרחבה במסכת עבודה זרה. 'איד' במשמעות חג מזכירה את המילה הערבית עיד, שפירושה חג.
6
גלי שואל/ת: ממתי החלו להשתמש בביטוי "מה נסגר איתך?"
רוביק עונה:
מדובר בביטוי חדש יחסית, החל מסוף המאה הקודמת, ועד הופעתו ב"מילון הסלנג המקיף" (2005) אינו מופיע במילוני הסלנג. הוא נשען על ביטויים ותיקים, כמו 'מה נשמע', 'מה הולך', 'מה נהיה' ועוד. כמו כן הוא מושפע מחדירה של הפועל 'לסגור' ושם התואר 'סגור' במשמעות לסכם, להגיע למסקנה כל שהיא.
7
ד"ר שלמה וולשטיין שואל/ת: מה פשר הביטוי "באישון לילה"?
רוביק עונה:
פירוש הביטוי הוא לאחר חצות, בשעות לילה מאוחרות. המקור בספר משלי: "בְּנֶשֶׁף בְּעֶרֶב יוֹם בְּאִישׁוֹן לַיְלָה וַאֲפֵלָה" (משלי ז 9). הפרשנות אומרת שכפי שאישון העין נמצא באמצע העין, כך אישון הלילה הוא אמצע הלילה.
8
אהרון טריף שואל/ת: רציתי לדעת בבקשה את משמעות והמקור לשם המשפחה ״טריף״.
רוביק עונה:
טָריף הוא שם תואר ערבי שפירושו יפה, נפלא, נדיר, חדיש. הוא קרוב ל'זריף', שפירושו חינני ומנומס. לשם גם משמעות בשפות אירופה השונות שאומץ גם לעברית: תעריף.
9
ארז חורי שואל/ת: מה מקור ופירוש שם המשפחה "ממו" (mamo)?
רוביק עונה:
לשם כמה וכמה פירושים. מאמוּ הוא שם של שבט בֶרברי שהתגורר במזרח מרוקו. הוא נפוץ אצל יהודי תוניסיה – בעיקר בג'רבה ובתוניס הבירה. בשפה הברברית פירושו בבת העין. בתוניסאית פירושו ילד קטן או תלמיד צעיר. יש להוסיף לכך ש'מָמוס' היה כינוי חיבה לאברהם, וכמו כן כינוי חיבה למוחמד, בעיקר במערב אפריקה.
10
גיא שואל/ת: מה משמעות השם לינדנשטראוס? קראתי שלינדן = עץ התרזה, ושטראוס = יען, אך החיבור בין השניים לא ממש מסתייע.
רוביק עונה:
ל'שׁטְרָאוס' שני פירושים בגרמנית: יען, וזר פרחים. לינדנשטראוס הוא אם כן זר פרחי עץ התרזה.
11
שלמה זרחי שואל/ת: שם המשפחה המקורי של אבי היה שפרלין. מה מקור השם? שם המשפחה של אמי היה פורשטייר. מה מקור השם?
רוביק עונה:
שפרלין היא צורה מקוצרת של שפרלינג, שפירושו בגרמנית וביידיש אנקור או דרור, ובהשאלה: אדם פעלתן ונמרץ. לשם פורשטייר לא נמצא מקור.
12
יצחק חפצדי שואל/ת: מעוניין לדעת מקור השם צ'רבינקה.
רוביק עונה:
השם נהגה במקור שצ'רבינקה, בעקבות מילה בפולנית, שצ'רבה, שפירושה רווח, פרצה, פער וכדומה. קשה לדעת איך הפך לשם משפחה.
13
יונתן אפולט שואל/ת: רציתי לשאול שאלה שכבר הרבה זמן אנחנו מחפשים עליה תשובה. האם אתה יודע מה פירוש שם המשפחה אפולט apolet? המקור הוא בפולין, אבל כמעט כל המשפחה הלכה בשואה והשם הלך ונעלם.
רוביק עונה:
על פי ספר השמות של אהרן מוריאלי לשם זה שני מקורות. אפולֶט הוא קיצור של השם היווני היפוליטוס, שפירושו: משחרר הסוסים. בצרפתית Epaulette פירושו כותֶפֶת עם סימני דרגות.
14
מרים יחיאל שואל/ת: מה מקור שם המשפחה יהודי ספרדי, סוסתיאל, הנכתב גם סוסטיאל?
רוביק עונה:
ככל הנראה זהו גלגול של שם המשפחה הספרדי קסטיאֵל, המתייחס למי שההגיע מחבל קסטיליה שבספרד, או מהעיר קסטיילו במחוז אוביידו בספרד. קסטֶלום הוא בספרדית טירה קטנה או מבצר קטן, ומכאן גם שם המשפחה קסטל.
15
עטייה שואל/ת: מה משמעות השם עטייה?
רוביק עונה:
עטייה פירושה בערבית ובפרסית מתנה הניתנת על ידי האֵל. אהרן מוריאלי מציין כי היה נהוג, בתוניסיה למשל, לכנות כך תינוק של אישה שהתקשתה ללדת.