שאל את רוביק

כל שאלה בכל עניין לשוני תיענה: מקורות מילים וביטויים, תקנות שפה, מילים קרובות, עברית ושפות אחרות ועוד ועוד. השאלה תיענה תוך שבוע או לכל היותר שבועיים במסגרת "שאל את רוביק: שאלות אחרונות". שאלות בדבר מקורם של שמות משפחה ייענו ברצון, אך רק אם תימצא להן תשובה מובהקת או משוערת. עקב עומס השאלות לא נוכל להשיב על יותר משאלה אחת בשבוע, נא לשלוח שאלה אחת בלבד. לקריאת התשובה לחצו על השאלה.
1
אלי בן דוד שואל/ת: ענק לצווארה. בהוראת תכשיט. מנין בא ענק?
רוביק עונה:
'ענק' הוא תכשיט לצוואר בלשון המקרא. בשפות שמיות מקבילות רבות פירוש המילה המקבילה הוא צוואר, אך בארמית נמצא גם את ענקא במשמעות התכשיט. לכל אלה אין קשר ל'ענק' במשמעות נפיל.
2
אלכס ספינרד שואל/ת: יש לי שאלה ספציפית בקשר למילה "ארור". אני רואה מהאתרים שהשורש הוא "אר" או "ארר", אבל ברור שהשורש "ארר" של 3 אותיות הוא "עברות" של שורש דו-אותיותי שאינו במקור עברית. אז מאיזו שפה בא השורש והמושג "אר"? שומרית? מצרית? או מקום אחר? ומה משמעות (או למה הוא רומז) השורש בשפת המקור?
רוביק עונה:
השורש הוא אר"ר בלבד. המקור הוא באכדית: araru. המשמעות המקורית: החרים. הר' הכפולה מקורית. התיאוריה של השורשים הדו עיצוריים מתאימה במקרים מסוימים, אך לא במקרה זה.
3
הלל שואל/ת: מה מקור המילה ספר (זה שחותך שיער)?
רוביק עונה:
המקור במשנה. מסכת שבת א: לא ישב אדם לפני הספר סמוך למנחה עד שיתפלל
4
יוחאי שואל/ת: מה המקור בכתב למילה גַמֶלֶת - שיירת גמלים.
רוביק עונה:
המקור במשנה, סנהדרין י': "החַמֶרֶת והגַמֶלֶת העוברת ממקום למקום הרי אלו מצילין אותה".
5
משה שואל/ת: רציתי לדעת מהוא מקור הביטוי ה'ילדי', משחקי - פוסים. לדוגמה 'בלי פוסים'. להבנתי משמעותו היא ללא יכולת להתחרט.
רוביק עונה:
במשחקי הילדים פוס היא הודעה על הפסקת משחק ללא התראה מוקדמת על ידי אחד הילדים. המקור הוא במילה הצרפתית pouce שפירושה אגודל, והיא מתייחסת להרמת האגודל כסימן להפסקה. בלי פוסים – בלי הפסקות, כלומר, בלי חרטה של מי שנכנס למשחק, או הפסקה לצורך כלשהו.
6
אהרן גל שואל/ת: בימים אלה אנחנו מתוודים על חטאינו. במשנה מדובר על וידוי מעשרות. האם זו אותה מילה? על איזה עוונות אנחנו מתוודים בווידוי מעשרות?
רוביק עונה:
וידוי מעשרות היא שם מאוחר לווידוי מעשר, שמקורו בספר דברים כו. לאחר ביצוע המעשר והמתן ליתום לגר ולאלמנה מפורט נוסח הווידוי: "וְאָמַרְתָּ לִפְנֵי ה' אֱלֹהֶיךָ בִּעְַ֧תִּי הַקֹּ֣דֶשׁ מִן־הַבַּיִת וְגַם נְתַתִּיו לַלֵּוִי וְלַגֵּר לַיָּתוֹם וְלָאַלְמָנָה כְּכָל־מִצְוָתְךָ אֲשֶׁ֣ר צִוִּית֑נִי לֹֽא־עָבַרְתִּי מִמִּצְוֹתֶיךָ וְל֥א שָׁכָחְתִּי: לֹא־אָכַלְתִּי בְאֹנִי מִמֶּנּוּ וְלֹא־בִעַרְתִּי מִמֶּנּוּ בְּטָמֵא וְלֹא־נָתַתִּי מִמֶּנּוּ לְמֵת, שָׁמַעְתִּי בְּקוֹל ה' אֱלֹהָי עָשִׂיתִי כְּכֹל אֲשֶׁר צִוִּיתָנִי".
7
יורם שואל/ת: מה פירוש ״אל תיראו מפני הגפת תריסין ושפעת הקלגסין״ (סוטה ח׳ א׳)? נראה לי שמדובר ברעשי הקרב, וקלגסים הם מגפיים ממוסמרות. אך מה הם תריסים, ומה להגיף אותם?
רוביק עונה:
הגפת התריסין הוא על פי הפרשנות המקובלת שפשוף מגיני החיילים. שפעת הקלגסין הוא במשמעות שפע החילות, או שפשוף מגפי החיילים.
8
מאיר מינדל שואל/ת: בסיפור של ר.מ.רילקה "המאורע-סיפור נטול מאורעות" בספר "סיפורים ראשונים" נתקלתי במילה- "שפתת" siftet. מר סוואנט שפתת ביבושת. באר, האר, ספר וגשר ביני לבין המילה.
רוביק עונה:
שִׂפְתֵת הוא פועל בפונטיקה המתייחס למי שהוגה באופן לקוי את העיצורים ז' וס', כך שנשמעו כ-th, ליקוי דיבור נפוץ.
9
נטע בארי שואל/ת: האם אפשר לומר אפוס כוח / אפוסי כוחות?
רוביק עונה:
אפשר בהחלט. מי שאפסו כוחותיו הוא אֲפוּס כוחות, כפי שמי שנטלו ממנו את נשימתו הוא נטול נשימה. צורת הבינוני פעול מתאימה מאוד לביטוי.
10
שלומית וייל שואל/ת: אשמח לדעת כיצד אומרים במילה אחת: האמת שלך.
רוביק עונה:
האמת שלך: אֲמִתְּךָ.
11
עופר גביש שואל/ת: האם יש קשר בין couple ו-כפל?
רוביק עונה:
אין קשר. המקור הלועזי הוא במילה הלטינית קופולה. כפ"ל מצוי בערבית ובארמית ונחשב צורת משנה של קפ"ל.
12
אודי שואל/ת: כיצד יש לקרוא לתהליך הפיכת דברים לאוטומטיים, "אוטומציה" או "אוטומטיזציה"? האם יש הבדל בין המילים, ומהן החלופות העבריות שלהן?
רוביק עונה:
על פי מילון אוקספורד אוטומטיזציה היא מילה חליפית לאוטומציה. לצד זה הפועל autmatize הוא ביצוע פעולות באופן אוטומטי, ללא מודעות או מאמץ מכוון: לימוד הקריאה מאפשר קריאה אוטומטית (automatize) של הקריאה.
13
שמעון בוגן שואל/ת: אודה לך אם תמצא לנכון להציע לי מלים שונות עבור forecast (תחזית, כנראה) ועבור prediction, לאוזניים של מדענים, מהנדסים וטכנולוגים.
רוביק עונה:
ההבחנה הטובה ביותר בין השתיים הוא 'תחזית' מול 'ניבוי'. 'חיזוי' עשוי להתאים לשני המונחים.
14
ואיל שואל/ת: מהם הנושאים החשובים ביותר בדקדוק מעמת, ואם אפשר להדגים?
רוביק עונה:
'דקדוק מעמת' הוא דקדוק המשווה בין שפות או בין משפחות לשונות. הוא נוגע כמעט בכל תחום של חקר הלשון ומנגנוני השפה. מבנים תחביריים, פונטיקה ותורת הצורות. כך בפונטיקה או פונולוגיה משווים בין העיצורים והתנועות בכל שפה ומצביעים על הבדלים או קרבה. דוגמה מובהקת לדקדוק משווה הוא העיסוק הנרחב בעיצור R, שיש לו מימושים שונים בשפות שונות.
15
חמדה שריג שואל/ת: האם מחילה במובן חל עליה הוא שימוש לשון נכון או שיבוש?
רוביק עונה:
מחילה היא בבניין הפעיל. מה שחל על מישהו הוא בבניין הופעל – הוחל, מוּחל.