שאל את רוביק

כל שאלה בכל עניין לשוני תיענה: מקורות מילים וביטויים, תקנות שפה, מילים קרובות, עברית ושפות אחרות ועוד ועוד. השאלה תיענה תוך שבוע או לכל היותר שבועיים במסגרת "שאל את רוביק: שאלות אחרונות". שאלות בדבר מקורם של שמות משפחה ייענו ברצון, אך רק אם תימצא להן תשובה מובהקת או משוערת. עקב עומס השאלות לא נוכל להשיב על יותר משאלה אחת בשבוע, נא לשלוח שאלה אחת בלבד. לקריאת התשובה לחצו על השאלה.
1
מיכל שואל/ת: אשמורת - חלק מהלילה. 1) מדוע נקרא מועדון ההטבות של הסתדרות המורים בשם זה? 2) מה הסיבה לתרגום שם הסרט reservoir dogs - ל"כלבי אשמורת"?
רוביק עונה:
כדי לענות על השאלות המצוינות האלה יש לאתר דמויות עלומות מן העבר, מייסדי מועדון אשמורת, ומי שהביא את "כלבי אשמורת" לישראל. לא נותר לנו אלא לצפות שמי מהם יקרא את השאלה ויגאל אותנו מייסודי אי הידיעה.
2
סיגל ברק שואל/ת: נתקלתי לראשונה (כשעזרתי לאימי במילוי תשבץ) במילה 'אף' כמילה נרדפת ל'כעס, זעם'. טרחתי וקראתי במילון אבן שושן וגיליתי שזו השאלה מהצירוף 'חרה אפו', אבל ממש לא הבנתי את ההיגיון - כיצד מהצירוף הזה יוצא שהמילה 'אף' לבדה במשמעות זעם? אודה לעזרתך בפענוח התעלומה.
רוביק עונה:
הקשר בין האף לבין כעס רב הוא דימוי רגש הכעס לנשיפת האף הנמרצת של האדם הכועס. רוב השימושים במקרא אינם בצירוף 'חרה אפו' אלא ב'אף' כמילה עצמאית. במקרה זה יש כאן אליפסה, השמט. המילה 'אף' מייצגת את משמעות הצירוף השלם: חרה אפו.
3
רפאל קרן שואל/ת: המילה לתקתק בסלנג העברי. מה הפירושים השונים שלה? מה המקור?
רוביק עונה:
לפועל שלושה שימושים בסלנג. 1. ביצע במהירות וביעילות, וכאן בעקבות 'תיק-תק' שהוא גלגול של צ'יקצ'ק, וגם רמז לפעולת השעון. 2. הפעיל מערכת קלידים במכונת כתיבה או מחשב, על פי צליל ההקלדה. 3. שגל, וכאן ברמז לפעילות מינית חפוזה.
4
שמעון בוגן שואל/ת: רשב"ג אומר במסכת ביכורים: "אין מביאין תמרים אלא מיריחו ואין קורין אלא על הכותבות." מה מקור שמן של הכותבות, ומה עושה אותן למובחר שבמובחר.
רוביק עונה:
'כותבת' היא תמר מיובש. לא נראה שמהקור הוא בשורש כת"ב. יתכן שהמקור הוא במילה הארמית קַשְׁבָּא שפירושה תמר. פרשני המשנה מסבירים שהכותכת היא התמר שגדל והבשיל ולכן הוא המובחר ביותר.
5
דב שואל/ת: בפסוק במשלי "חֲכַם־ל֭ב יִקַּח מִצְו֑ת וֶאֱוִיל שׂ֝פָתַיִם יִלָּבֵט", מה פירוש יילבט?
רוביק עונה:
פרשני המקרא מסכימים שהמשמעות היא 'ייכשל'. משמעויות השורש לב"ט קשורות לסבל, יגיעה וכישלון.
6
רענן שרמן שואל/ת: האם המלה 'גורן' מתייחסת לשטח שעליו דשים את התבואה, או לערמת התבואה לפני או אחרי הדייש?
רוביק עונה:
גורן הוא המקום אליו מביאים את התבואה, המתחם שנועד לדיש. זאת גם על פי שפות שונות שבהן משמעות המילה היא משטח אבן, משמעות המצויה גם בתנ"ך. עם הזמן זכתה המילה להרחבה, והיא מתייחסת גם לערמת התבואה עצמה.
7
אפרים אפשטיין שואל/ת: האם יש Thesaurus בעברית?
רוביק עונה:
אם הכוונה למשמעות המילה, תזאורוס הוא סוג של מילון ומשמש לעניינים שונים, בעיקר למילונים נושאיים, וכן כשם לאינדקס מונחים. החלופה העברית המתאימה ביותר היא 'אוצר': למשל, אוצר המדרשים, אוצר לשון המקרא. זאת קבות מקורה של המילה תזאורוס: אוצר, באנגלית treasure.
8
משה מגן שואל/ת: בשיר היו לילות כתוב באחת השורות 'והוא את העצים בגן העיד'. אבקשך להסביר למה הכוונה ב'העיד"?
רוביק עונה:
על פי ההקשר כוונתו של יעקב אורלנד היא שהבחור קובע כי העצים הם עֵדיו לשבועת האהבה שלו.
9
אורי לאור שואל/ת: אשמח להבין כיצד התגלגלה משמעות המילה "סטיגמה" מהקשר חיובי בנצרות כסימנים בגוף המעידים על אמונה ודבקות בישו, להקשר השלילי בשימוש בימינו.
רוביק עונה:
המשמעות המילולית של המילה היא פצעים שנוצרו כתוצאה מדקירות, כפי שגם היו פצעי ישו. המילה קודשה בצורה סטיגמטה בנצרות, אך המשמעות המקורית היא של כתם שאינו ניתן להסרה, והשימוש הכללי בה שלילי.
10
שמואל פרדקין שואל/ת: מחבט שטיחים - האם בסלנג זה "קלפר'?
רוביק עונה:
על פי זכרוני אכן כך נקרא המחבט – קלַאפֶּר, בעקבות קלאפּן, להכות או לחבוט בגרמנית וביידיש. המילה לא מתועדת במילונים.
11
דליה גנור שואל/ת: "עזרת נשים" מהי? מנסה להבין את העזרה.
רוביק עונה:
'עזרה' כאן אינה עֶזְרָה במשמעות סיוע, אלא עֲזָרָה במשמעות תחום מגודר, מילה המופיעה במקרא. במשנה פירושה שטח בבית המקדש שנגדר במחיצות ונחלק לעזרת כוהנים, עזרת גברים ועזרת נשים. הזהות בצורת הסמיכות ב'עזרת' מקרית ובין המילים אין כל קשר.
12
שבתאי קמינר שואל/ת: מה פירוש המילה 'יסכון' בשיר "ששונות זעירים" מאת רחל: "בכל רמזים טמירים, והכל יסכון לחרוז על חוטיו אלמוגי המילים הנאוות"?
רוביק עונה:
יסכון פירושו יתאים. מקורו בספר איוב, שם פירוש הועיל.
13
לילי הבר שואל/ת: מהי הגדרה של משלחת? במילון מורפיקס מוגדרת מִשְׁלַחַת כקבוצה של אנשים הנשלחת על-ידי גוף גדול יותר (מדינה, בית ספר, מוסד ציבורי וכד') כדי לייצג אותו או כדי לבצע משימה בשמו. מהי ההגדרה של "גוף גדול יותר" - עובדי בנק שנוסעים לטיול בדובאי הם משלחת? את מי הם מייצגים? איזו משימה הם מבצעים?
רוביק עונה:
למשלחת יש מטרה ותפקיד ייצוגי, ולכן באמת קבוצת אנשים השייכים למוסד ונוסעים לחופשה יחד אינם יכולים להיחשב משלחת. אם נועדו להם שם גם פגישות עסקיות אפשר לכנות אותם משלחת.
14
גילה טרייביץ שואל/ת: ירמיהו ל"א 19, הפסוק הידוע "הבן יקיר לי אפרים אם ילד שעשועים." האם יש עוד מובן למילה "שעשועים" מלבד הנאה, או גורם שמחה. יש למילה קשר אולי למילה אכדית?
רוביק עונה:
שעשע היא צורת משנה של השורש שע"ע במשמעות הנאה ושמחה. השורש נקשר לפעלים בשפות שמיות שונות כמו שעא בארמית סורית (פעל בקלות דעת), שותא במנדעית במשמעות נאום, שעשע בערבית – זרח או קרן. כמו כן יש לפועל משמעות של עיוורון, אך נראה שאין קשר בין הפעלים.
15
ישי חושן שואל/ת: בביטוי 'מלחך פנכה' (מתחנף, מתרפס) מה פרוש המילה פינקה ומה המקור לה?
רוביק עונה:
פנכה היא מילה תלמודית שפירושה צלחת, מקורה המילה היוונית panax שפירושה לוח, מגש או טבלה, וממנה נגזרה גם המילה פנקס.
< הקודם 1 2 3 4 5  ... הבא >