ליליינבלום פינת מונטיפיורי

אהרן מוריאלי | 03 במאי 2017

עשרות אלפי ישראלים נושאים שמות הקשורים בפרחים. לכבוד האביב מביא אהרון מוריאלי זר גדול של שמות משפחה פרחוניים

פרחים הם סמל היופי והאהבה. אנו מביעים אהבה והערכה לחי ולמת כאשר מעניקים להם פרחים. אנו מקשטים את בתינו בפרחים (אמיתיים או מצוירים) כי הם משרים בנו שלווה ורוגע. אנו דואגים לקשט את המרחבים הציבוריים שלנו כדי לחדד את החוש האסתטי ולגרום לנו הנאה ונחת רוח. הלשון העברית קושרת את הפרח עם פריחה ושגשוג,/ והצעירים שלנו מדומים לפרחים שיש לטפחם כדי להכשירם לתפקידיהם (פרחי כהונה, פרחי טיס). אין פלא, אפוא, שהורים מעניקים לצאצאיהם שמות של פרחים. השמות הפרטיים האלה הופכים ברבות הימים לשמות משפחה.

ליקטנו מתוך ספר הטלפונים של גוש דן 2004 שמות משפחה שהם שמות של פרחים בעברית ובשפות זרות. כל השמות המופיעים ברשימה הם שמות משפחה בישראל.

בלומנקרנץ וגולדנבלום

נתחיל במילה פרח שאחיותיה הן פרחִיָה ופרחים והמתייחס אליהן – בן פרח, ארבעתם שמות משפחה. למילה זו יש מקבילות בכמה שפות: בלום (גרמנית), פלור flor, fleur (צרפתית, ספרדית ופורטוגזית), פלוֹס flos (לטינית), גוּל ﮔل, gül (פרסית, טורקית), קויאט kwiat (פולנית), קוִויָט (יידיש), וירַג virág (הונגרית), וכן צ'יצֶ'ק çiçek (טורקית). בפולנית קויאט הוא פרח וקויאטֶק הוא פרח קטן.

שמות המשפחה הנפוצים ביותר בנושא זה הם השמות אשר הרכיב בְּלוּם נמצא בראשם או בסופם. בלום בראשי מילים: בלומברג או בלומנברג (הר פרחים. מקביל למונטיפיורי), בלומנטל (עמק הפרחים. מקביל לפלורנטל), בלומנפרוכט (פרח הפרי), בלומנצוייג (ענף הפרחים), בלומנקרנץ (זר פרחים), בלומפלד או בלומנפלד (שדה פרחים), בלומנזון (הבן של בלומה).

בלום בסופי מילים: אובסטבלום (פרח הפרי. השווה בלומנפרוכט), ברנבלום (פרח האגס), גולדנבלום (פרח מוזהב), גרינבלום (פרח ירוק), דונקלבלום (פרח כהה), הוניגסבלום (פרח הדבש), וייסבלום (פרח לבן), וייצבלום או וייצנבלום (פרח החיטה), זיסרבלום (פרח מתוק), רוזנבלום (פרח השושן), ליליינבלום (פרח הלילך), מייבלום (פרח של חודש מאי), פלדבלום (מעוברת לפרח-בר), פַרבנבלום (פרחים צבעוניים), קורנבלום (דרדר כחול), קירשבלום או קירשנבלום (פרח הדובדבן), רוטבלום (פרח אדום), שיינבלום או שֶנבלום (פרח יפה).

פלור היא פרח בספרדית ובפורטוגזית. ממנו מסתעפים שמות המשפחה פלורה בלטינית, שהיא אלת הפרחים, אבל היא גם עולם הצמח באזור מסוים, פלורנטל (עמק הפרחים), פלורנס (הגרסה האנגלית של העיר פירנצה), פלורין (מטבע ישן באירופה שעליו מוטבעים פרחים), פלורידה (המדינה בארה"ב), פלורסהיים (עיר בגרמניה), מונטיפיורי (הר הפרחים או הר פורח).

גוּל הוא פרח בפרסית ובטורקית. גולָנָר הוא פרח הרימון וגולְבָהָר הוא פרח האביב או אביב פורח. באמהרית, אבְבֶה הוא פרח.

עידן ורד ורוני רוזנטל

מכאן נעבור לפרחים למיניהם. עשרות שמות פרחים משמשים כשמות משפחה בישראל: איריס, ג'ורי, דייזי, ויולט, ורד, ורדה, חבצלת, יולנטה, יסמין, יקינתון, כליל החורש, לוטם, לילי, לילך, ליס, נוּפר, נורית, נרקיס, סביון, סֶגֶל, סדרה, סוסן, סורי, סייפן, סיגָל, צבעוני, ציפורן, קוסקָס, קרפול, רוזיליו, שושן, שושנה. נעיר על אחדים מהם:

איריס במיתולוגיה היוונית היא האנשה של הקשת בענן. הפרח נקרא כך כיוון שהוא מופיע בהרבה צבעים בהתאם למין שלו.

ג'ורי בערבית הוא סוג של ורד אדום. מקביל למילה סורי בפרסית, שגם הוא ורד אדום.

שושן (סַוְסן בערבית) ושושנה (גרסה אנגלית: סוזן וסוזנה) קרובים לוורד (שהוא רוז באנגלית, גרמנית, צרפתית ועוד), ויש חילוקי דעות מיהו מי. ברוסית הוא רוזה ובפולנית רוזָ'ה. רוזֶט הוא ורד קטן ורוזֶטָה היא אותו חלון-אבן עגול המעוטר בוויטרז'ים ומוצב מעל פתחן של כמה כנסיות גותיות, אין לזה שום קשר לאבן הרוזֶטה. לקבוצה זו שייכות המילים המשמשות כשמות משפחה: רוזי, רוזלין ורוזלינד, רוזיליו (אדמוני בספרדית וגם מין פרח אדמדם), רוזבאד (ניצן הפרח באנגלית), רוזנברג (מעוברת להר שושנים), רוזנווסר (מי וורדים), רוזנגרטן (גן ורדים), רוזנפלד (שדה פרחים), רוזנטל (עמק פרחים), רוזנמן (בעלה של רוזה), רוזנקרנץ (זר פרחים), רוזנשטיין (מעוברת לאבן שושן, בעל המילון) ועוד ועוד.

דייזי הוא פרח החיננית באנגלית. ויולֶט הוא פרח הסֶגֶל או הסיגלית שנחשב לסמל הצניעות. ויקטוריה הוא שם של בת (לשון ניצחון), אבל גם שם של פרח הגדל בדרום אמריקה. כל אלה שמות משפחה.

צבעוני הוא פרח בצבעים אחדים שמוכר כפרח הלאומי של הולנד. מקביל לטוליפ באנגלית.

ציפורן הוא אחד מצמחי הבושם שהיו שוחקים במקדש לקטורת. מקביל ל-נֶלקֶן בגרמנית, לקְלָוֹו בספרדית, לגִרופל בצרפתית ולקָרֶמפל בערבית. בעברית הוא נקרא גם קַרְפּוֹל.  כל אלה – שמות משפחה בישראל.

לילך הוא פרח בצבע סגול. בספרדית הוא לִילה, בגרמנית הוא פלידר, בפולנית הוא בֶז וברוסית הוא סירֶן (במאגר יש רק סירני). יש להבחין בין פרח הלילך לבין הפרח הקרוי לילי באנגלית ובגרמנית. יש המתרגמים לחבצלת ויש לשושנה, על פי התרגום באנגלית לפסוק משיר השירים: אני חבצלת השרון שושנת העמקים. המקבילה הצרפתית ללילך היא ליס (הסמל המוכר בצורת שלושה עלים, אחד זקוף ומשני צדיו שני עלים שמוטים, קרוי פלור דה ליס, שהיה סמל המלכות של צרפת עד המהפכה). לפרח לילי שייכים השמות ליליאן, ליליינבלום, לילינטל ולילינפלד.

צמח הנוּפר הוא הצמח המוכר בעליו הגדולים והעגולים הצפים על פני המים. הפרחים בצבעים שונים בהתאם לסוג המסוים. מקור השם בערבית.

פרח הסייפן מקביל לשם הלועזי גלדיולה. גלדיוּס הוא חרב או סַיף בלטינית.

הנרקיס והיקינתון

לחלק מהפרחים יש סיפורים מעניינים הקשורים לשמם. הפרח הגדול דליה, למשל, נקרא על שם הבוטנאי השוודי אנדרס דאל. הפרח נתגלה לראשונה במקסיקו בשנת 1789 על ידי המדען הגרמני אלכסנדר פון הומבולט. הוא שלח דוגמה ממנו לגן הבוטני במדריד, ומנהל הגן קרא לו על שם הבוטנאי השוודי שנפטר באותה שנה.

לחלק אחר קשור השם בסיפורים מהמיתולוגיה היוונית או הרומית. להלן שני סיפורים על הנרקיס ועל היקינתון.

נרקיס היה עלם צעיר ויפה-תואר שהתאהב בדמותו הנשקפת במים בחושבו שהיא הנימפה של המקום. ניסיונותיו הכושלים לזכות באהבתה הביאה אותו להרוג את עצמו. מדמו צמח הפרח הקרוי על שמו.

יקינתון (במקור הרומי יקינתוס) היה גם הוא עלם יפה, שהאלים אפולו וזפירוס (הרוח המערבית) התחרו ביניהם על אהבתו. הנער לא נענה לחיזוריו של זפירוס ולכן החליט זה להענישו. כשאפולו, שהיה ממונה על חינוכו של יקינתון, הדגים ליקינתון כיצד לזרוק נכונה את הדיסקוס, נפח זפירוס בדיסקוס והיטה אותו לעבר יקינתון והרגו. אפולו בעצבונו החליט להצמיח מדמו של אהובו פרח שקרא לו על שמו. ללא קשר לאגדה זו כתבה לאה גולדברג את "פזמון ליקינתון" לכבוד ט"ו בשבט ת"ש. מוצרט חיבר אופרה בשם " אפולו ויקינתון" בהיותו בן 11 בלבד!

אכן אין מתאים יותר לספר בשבחם של פרחים מאשר בחודש האביב ובחגו!

אהרן מוריאלי הוא מחבר הספרים "ספר השמות" ו"ספר הכינויים"


1
תגיות :
תמונה ראשית
מאמרים קודמים