תעזבו את הבריכות

רוביק רוזנטל | 14 ביולי 2020
Pikist pool, sogese pool, bologna pool, swimming pool | Pikist

אף אחד לא הצליח להסביר מדוע סוגרים בריכות. זה לא שאין מספיק "נתונים". אין נתונים כי אין כלום. איך אפשר להידבק בבריכת שחייה?

ימי הקורונה ייזכרו לדורות כאתנחתא מטורללת בתולדות האנושית המודרנית. זאת בהנחה שאכן מדובר באתנחתא ולא בעידן חדש שבו רצף די. אן. איי. הנראה במיקרוסקופ כמוקש ימי יתגלה כאויב עקשן שנועד להוריד את האנושות על ברכיה, ולהחזיר אותה כמה מאות שנים לאחור.

בתוך האפוקליפסה הזו בהיבט הישראלי נולד גיבור חדש, בלתי צפוי. בריכת השחייה. מאבק העצמאים הוליד עד כה הבטחות ו"הנחיות", וסכום בנטו שאפשר לרכוש בו חצי כיכר לחם ושתי עגבניות ליום. ודווקא בריכות השחייה, הלא חיוניות לכאורה, הפינוק של קשישים עתירי פנסיה וצעירים שלא בראש שלהם לעשות ג'וגינג, ניצחו את המערכת. וניצחו בצדק גמור, חברים. גם אם איש האשכולות מיקי זוהר, דוד ביטן על סטרואידים, יסגור אותן שוב.

אני שוחה בבריכה מזה שנים. זה הספורט היחיד שאני יודע לעשות. לימדו אותי שחיית חזה  בגיל עשר, בבריכה גן הדסה שבה זרקו למים את כל ילדי תל אביב, כשברקע נשמעות תקיעות החצוצרה של הפילים וצרחות הבבונים בגן החיות שמעבר לגדר. חוץ מהשחייה הייתי הספורטאי האחרון בשרשרת המזון בכיתה, ושברתי את שיא הכיתה בקפיצה לגובה – אבל בקפיצה לרוחק. אני לא אוהב לרוץ יותר ממאה מטר, ורק אם אני חופז לאוטובוס. כמו בן ממוקד מטרה למשפחה ייקית אני הולך למרחקים בינוניים וארוכים רק אם יש לי מטרה להגיע אליה. שחייה. זה מה שיש. שם אני נותן לגוף את מנת המתיחות והכיווצים שלו, שם אני נע ללא מטרה, שם אני מארגן מחשבות, שם חוזרים החיים למסלולם. הבריכה היא סם חיים. ואני לא לבד.

מכל מדווי הקורונה סגירת הבריכה הייתה המכה הקשה מכולן. נכון, תוך רבע שעה נמחקו מהיומן עשרות אזכורי הרצאות והופעות, ועכשיו גם אזכורי אוגוסט ואפילו אוקטובר שבים ונמחקים. מעצבן, אבל שורדים. את סגירת הבריכה לא שורדים. היא אוכלת מבפנים.

מאז ראשית המשבר נתקלתי יחד עם כל שוחרי המים בתופעה מוזרה. אף אחד לא הצליח להסביר מדוע סוגרים בריכות. זה לא שאין מספיק "נתונים". אין נתונים כי אין כלום. איך אפשר להידבק בבריכה שחייה? שניים-שלושה אנשים בבת אחת במלתחה, איש לענייניו, שניים-שלושה במקרה הגרוע מחכים לתורם, רחוקים זה מזה, ויאללה למים, איש למסלולו. אין 'מסיבות בריכה' שלוחות רסן בבריכה ציבורית, קפיש? המסלולים במרחק סביר, ובמים הקורונה חוטפת מכת כלור ומתה מוות קליני. הבנתי שגורמי הבריאות טענו להגנתם שהמשתמשים בבריכה "משתכשכים במים". מה זה אומר בדיוק? אז אומרים שיש 'התקהלויות'. איפה? בארוחת שבת של משפחה אשכנזית קטנה נרשמת התקהלות צפופה יותר.

אני לא אפידימיולוג, אבל אני שם נפשי בכפי: איש לא נדבק בבריכות השחייה בקורונה. ואני בעד ההגבלות, והמסכות, והריחוק, ומקבל בהבנה נוּגה את הביטולים הרבים. אבל תעזבו את הבריכות.   

 תמונה ראשית