עשרת הדיברות, הגירסה החילונית

רוביק רוזנטל | 09 בינואר 2016
הרשימה הופיעה לראשונה במקומון "זמן תל אביב" ב-25.8.2000
joseph grunig; Flickr
  1. שמור את יום השבת. הוא נועד להנאה, לחופש, לבילוי ולטיול. אין שום סיבה להפוך אותו ליום מעורר אימה, שבו אסור להתקרב למכונית או למתג חשמלי.
  2. נישואין, לידה וקבורת יקיריך הם הרגעים החשובים בחייך. בחר בקפידה את הדרך שבה אתה רוצה לקיים אותם, כך שתדבר בהם בשפתך ותחווה אותם עם אנשים שאליהם אתה חש קרבה והזדהות.
  3. כבד את האדם הדתי והילחם על זכותו לנהל את חייו כרצונו, אין כל סיבה שתתקנא בו. אין שום בשורה במערכת מסובכת של חוקים שעבר זמנם, המפקחים עליך יומם ולילה, במטבח ובמיטה.
  4. אל תתנצל. אתה יהודי לכל דבר ועניין, לא פחות מאלה שאינם מדברים עברית ואינם מכירים במדינת היהודים, לא פחות ממקדשי אבנים וסלעים ששכחו מהו מוסר יהודי, לא פחות מ"חובשי כיפה בשבת". יהדות מודרנית היא ריבונות על חייך, היא שפה, זיכרון היסטורי ומסורת תרבותית.
  5. חילוניות אינה חומרנות. השירה, האמנות והמוזיקה, הפילוסופיה והיכולת להתבוננות עצמית ולשיחה הם הדרך החופשית לחיים בעלי ערך. העובדה שאינך יודע למלמל מתוך שינה מה קורה לשור שנגח את הפרה ומהם דיני שמיטה אינה עושה אותך בור. להפך, כל עולם הידע והתרבות האנושית פתוח לפניך. צא ולמד.
  6. חילוניות אמת פירושה הפניית עורף לאמונות טפלות ולהכללות. ההומוסקסואלים אינם בהמות, הערבים אינם נחשים, אלוהים אינו יצור דמוי אדם היושב בין מלאכים מכונפים, ושכרם של צדיקים ורשעים הוא כאן, על פני האדמה.
  7. הדמוקרטיה המערבית איננה דת שרירותית. היא צורת השלטון המתקדמת, הרציונלית והחופשית ביותר שעוצבה עד היום. השתייכות אליה היא כבוד, ושמירה עליה היא ערובה לחוסנה של מדינת ישראל.
  8. בית המשפט העליון אינו כת מתבדלת. הוא מוסד חברתי שנועד לממש את העקרונות המכוננים של החברה ולפקח על ביצועם.
  9. הפרדת הדת מהמדינה אינה רק אפשרית, היא יעד חיוני שבלעדיו לא יוסדרו לעולם יחסי החילוניים והדתיים בישראל.
  10. על החילוניות יש להילחם. החלום החילוני אבד אי שם בין החלום הציוני והחלום הסוציאליסטי שלא הוגשמו במלואם, אך היו להם מנהיגים ונושאי דגל. חילוניות אינה היעדר דת. חילוניות היא דרך חיים.


תמונה ראשית