שלושה סיפורי תור

רוביק רוזנטל | 29 בנובמבר 2017
google images

התור הישראלי הוא מראה לא מחמיאה של החברה, אבל מה קורה כשדווקא אלה שמאחורי הדלפק לא שומרים עליו?

אומרים שהתור הישראלי הוא הפרצוף המכוער של החברה. בדרך כלל הכוונה לאזרח הקטן העומד בתור ומצפה לשירות, ונתקל בתסמונות הרגילות.

"אני רק שאלה".

"כבר הייתי פה, יש לי עדים".

"אפשר להגיע לבופה גם מצד שני".

"סליחה, לא ראיתי שאתה עומד כאן".

או סתם נדחפים, מתעלמים מקולות המחאה ולך תצעק חי וקיים.

אלא שלתור יש גם צד שני: המוסד המקבל. הדואר. הסופרמרקט. הקולנוע. בית המרקחת. התרומה שלהם לתרבות התור הקלוקלת שקטה. הם פשוט לא מגלים עניין. שאנחנו נסתדר.

כדי להקל על התהליך יש היום בכל מוסד ראוי לשמו מסך כלשהו ועליו המספרים, מגובים לפעמים במערכת כריזה. אבל במהלך שבוע אחד חוויתי שלוש חוויות תור קטנות ומעצבנות, והן באו מן הצד השני של הדלפק.

תור בדואר. יש מספרים. אבל הפקיד בצד השני החליט לנוח ואינו מעביר את המספרים. מביט במבט בוהה בשולחן. עייף כנראה. אחד המחכים בתור ניגש אליו. הוא היה אחריי, ואחרי אלה שלפניי, אבל הפקיד העייף מתחיל לתת שירות. מכל עבר מסתערים הקודמים לאיש בתור, הוא מתנצל ונסוג, ולפתע חוזרים המספרים אל המסך.

תור בקצבייה. יש שם מספרים, אבל לקצבים (החרוצים והיעילים, יש לומר) לא בא להחליף אותם. יש גם מתקן לתלישת מספרים, אבל אין קשר בינו לבין המסך. השיח והשיג על "מי קודם" ו"מה המספר שלך" ערני כאן במיוחד. למה המספרים לא מתחלפים? "בעיה בחשמל", אומר הקצב. באמת.

תור בסופרפארם. תור אחד ללא מרשם, היתר לבעלי מרשם המחכים בסבלנות על פי המספרים במסך. לקוח עומד בתור ללא מרשם, אחריו מחכה לקוחה נוסף. הרוקח השני מחליט משום מה להעדיף אותה, בעלי התור הרשמי מתייבשים. שכן תור ללא מרשם, לידיעתכם, הוא תור של ייעוץ בריאותי. זה ארך רבע שעה, בתור המיועד לבעלי מרשם בלבד.

הפעם אני הייתי הקורבן המתייבש, ואפילו הבעתי את דעתי על העניין באסרטיביות. מרגע זה אני כמובן האשם בכל, כי ככה לא מדברים עם רוקחים. הלקוח תמיד צודק? הלקוח תמיד אשם, חברים. אנחנו במדינת היהודים.

אנשי הדלפקים, התור לא מחייב רק אותנו. התור הוא ההסכמה החברתית בינינו לביניכם. הסיפורים הקטנים האלה, שאף אחד מהם לא אמור לגרום למישהו נזק פיזי או נפשי, מתגלגלים אחר כך למקומות הרבה פחות נחמדים. אז בואו נהרוג אותם כשהם קטנים.תמונה ראשית